www.dnipr.dp.gov.ua
ГОЛОВНА СТОРІНКА МАПА САЙТУ ДОПОМОГА Четверг, 28 березня 2024 року
Що нового на сайті?

Архів публікацій
Дніпровський район >> Новини
ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ ПОВІДОМЛЯЄ
Версія для друку Написати листа

До уваги державних службовців центральних органів виконавчої влади та інших органів державної влади
Акредитований центр сертифікації ключів Інформаційно-довідкового департаменту ДФС забезпечує безкоштовними послугами електронного цифрового підпису (далі – ЕЦП) суб’єктів декларування, яким відповідно до Закону України від 14 жовтня 2014 року № 1700-VII «Про запобігання корупції» необхідно подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, шляхом її заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції.
Послуги ЕЦП надаються суб’єктам декларування відповідно до пункту 5.5 Регламенту Акредитованого центру сертифікації ключів Інформаційно-довідкового департаменту ДФС.
З метою включення до посилених сертифікатів суб’єктів декларування реєстраційного номеру облікової картки платника податків* (далі – РНОКПП) до Реєстраційних карток необхідно вносити РНОКПП та додавати до комплекту реєстраційних документів завірену власноручним підписом копію облікової картки платника податків.
Перелік документів, необхідних для отримання послуг ЕЦП можна переглянути за цим посиланням .
Просимо поставитися з розумінням до зазначених змін в обслуговуванні.


Оголошено повідомлення про підозру у вчиненні злочинів працівникам Сумської митниці
Співробітниками управління внутрішньої безпеки ГУ ДФС у Сумській області виявлені факти протиправних дій з боку працівників митного поста «Центральний» Сумської митниці.
Встановлено, що працівники митниці здійснили митне оформлення вантажних автомобілів під виглядом тракторів та внесли до автоматизованої інформаційної системи неправдиві відомості.
Внаслідок злочинних дій митників до Державного бюджету України не надійшло митних платежів на суму понад 1,7 млн. гривень.
За вказаним фактом були розпочаті кримінальні провадження за ст. 364 КК України (зловживання владою або службовим становищем) та ст. 361 КК України (несанкціоноване втручання в роботу електронно- автоматизованих систем).
Нещодавно, у ході досудового розслідування кримінальних проваджень двом працівникам митного поста «Центральний» Сумської митниці оголошено про підозру у вчиненні злочинів. Досудове розслідування триває.


У Луганській області "Фантом" виявив налагоджений канал незаконного перетину лінії розмежування
Співробітники спецпідрозділу податкової міліції ДФС "Фантом" виявили в Луганській області канал незаконного перетину лінії розмежування.
Як з’ясувалося, в одному з магазинів, який знаходиться в окупованому Первомайську жителям окупованих територій надавалися диспетчерські послуги з перевезення їх на підконтрольну Україні територію і назад. Із цього міста людей доставляли на автомобілі до передових рубежів сепаратистів, звідки вони вже пішки йшли так званими мурашиними стежками через мінні загородження до селища «Золоте- 4», яке знаходиться вже на підконтрольній Україні території. Там, в заздалегідь обумовленому місці, їх чекав інший автомобіль, який довозив їх до Лисичанська, а потім назад.
Вартість послуги складала 300 гривень з людини. Зауважимо, що перевізники відмовлялися їхати, поки не збереться група не менше, ніж з чотирьох людей. Послуга повністю оплачувалася на окупованій території, тому надалі робився взаєморозрахунок з перевізниками, які діють на підконтрольній Україні території.
Співробітниками спецпідрозділу "Фантом" було встановлено, що вказані "таксисти" не мають ліцензій на перевезення пасажирів і не зареєстровані як суб'єкти підприємницької діяльності.
У зв'язку з цим в селищі «Золоте- 4» спільно з прикордонниками була проведена спецоперація, в результаті якої було затримано 29 перевізників. Відносно порушників складені протоколи про адміністративне порушення, передбачене ст. 164 (порушення порядку здійснення господарської діяльності) КУпАП.


ДФС та Американська торгівельна палата в Україні підпишуть меморандум про співпрацю в частині контролю за ринком зерна
Чергова зустріч зернотрейдерів та представників ДФС відбулася 23 березня в фіскальній службі. Вона стала продовженням серії діалогів з бізнесом для врегулювання діяльності на аграрному ринку та ліквідації тіньового бізнесу у цій сфері.
Одним із кроків у напрямі контролю на ринку зерна учасниками зустрічей було визначено підписання відповідного меморандуму про співпрацю ДФС та Американської торгівельної палати в Україні. Саме обговорення основних положень цього документу, мети та головних завдань стало темою зустрічі представників двох організацій.
На думку учасників зустрічі, меморандум, який наразі розробляється, повинен забезпечити рівні умови праці для всіх зернотрейдерів та створити механізм для боротьби з нелегальним ринком зерна.
Сторони домовилися спільно розробити критерії для визначення ризиковості контрагентів, які допоможуть представникам бізнесу уникнути операцій з фіктивними підприємствами. При цьому в ДФС закликали представників АТПУ проводити перевірку своїх контрагентів, адже деякі з них припиняють свою діяльність через невеликий проміжок часу після підписання угоди з компанією.
Зі свого боку ДФС оперативно надаватиме інформацію щодо ризиків по контрагентах, але виключно у тому вигляді та у тому обсязі, які визначені законодавством.
Під час зустрічі також розглядалися можливості ліквідації лазівок для проведення незаконних валютних операцій при експорті зерна.
За результатами обговорення було вирішено підготувати проект меморандуму з урахуванням усіх пропозицій. Крім того, у разі виникнення окремих моментів, вирішення яких потребуватиме участі інших міністерств та відомств, до підписання документу також заплановано залучити й інших учасників.


Припинено діяльність транзитно-конвертаційної групи
Співробітниками Головного управління внутрішньої безпеки ДФС України спільно з працівниками Головного слідчого управління фінансових розслідувань та Головного оперативного управління фіскальної служби припинено діяльність підприємств-транзитерів безготівкових коштів.
Встановлено, що вказані суб’єкти господарської діяльності надавали свої послуги у схемі фінансових операцій від замовників конвертації коштів до підприємств реального сектору економіки.
У рамках досудового розслідування проведено обшуки, за результатами яких вилучено 300 печаток підприємств, що мають ознаки фіктивності, реєстраційні документи цих підприємств, 10 одиниць комп’ютерної техніки та 6 телефонів.
Крім того під час обшуків виявлено та вилучено 1,3 мільйона гривень та 5,7 тисяч доларів США готівкою.
Також накладено 14 арештів на розрахункові рахунки зазначених підприємств.
Подальші слідчі дії спрямовуються на встановлення повного кола посадових осіб фіскальної служби, причетних до протиправної діяльності транзитно-конвертаційної групи, та притягнення конкретних осіб до кримінальної відповідальності.
· За наявності у паспорті громадянина України РНОКПП відповідно до вимог Положення про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків, затвердженого наказом Міндоходів від 10.12.2013 №779, замість копії картки платника податків може бути подана копія сторінки паспорта громадянина України з відповідною відміткою, засвідчена підписом власника. Якщо через релігійні переконання фізична особа відмовилась від РНОКПП, до Реєстраційних карток необхідно вносити серію та номер паспорту, а до комплекту реєстраційних документів додати копію сторінки паспорту з відміткою про таку відмову, засвідчену підписом власника.


Мешканці Дніпропетровщини спрямували до держбюджету майже 200 млн. грн. військового збору
Як повідомив виконуючий обов’язки начальника Головного управління ДФС у Дніпропетровській області Геннадій Ткачук за перші два місяці поточного року на підтримку української армії від платників Дніпропетровської області надійшло 197 млн. грн., що на 65,7 млн. грн., або на 50,1 відсотка більше надходжень січня – лютого 2015 року.
«Загалом спостерігається стабільна динаміка надходжень військового збору. Так, якщо у січні 2016 року, відрахування на потреби Збройних сил України в Дніпропетровському регіоні складали – 89,6 млн. грн., то вже у лютому поточного року - понад 107,3 млн. грн. І ми вдячні платникам Дніпропетровщини за сумлінну сплату податків», – підкреслив Геннадій Ткачук.
Нагадуємо, що військовим збором обкладаються доходи у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які виплачуються платнику у зв’язку з трудовими відносинами. Крім того, військовий збір стягується з виграшу в державну та недержавну грошову лотерею, виграшу гравця, отриманого від організатора азартної гри.
Оподаткуванню військовим збором підлягають також доходи, які платник отримав згідно з цивільно-правовими договорами (договори підряду) за виконання робіт (надання послуг), сума яких відображається в акті приймання-передачі виконаних робіт (наданих послуг). У цьому випадку відповідальною особою за нарахування та сплату збору до бюджету є податковий агент, який зобов’язаний забезпечувати виконання податкових зобов'язань у формі та спосіб, визначені статтею 176 Податкового кодексу України.


Національний банк та Державна фіскальна служба домовилися про співпрацю
У Національному банку України 21 березня відбулася тристороння робоча зустріч з представниками Державної фіскальної служби України та Антимонопольного комітету України.
Основною метою зустрічі стало вироблення спільної стратегії щодо трансфертного ціноутворення та деофшоризації українського бізнесу.
Національний банк на заході представляли Голова Національного банку України Валерія Гонтарева та її заступники Яків Смолій, Владислав Рашкован та Катерина Рожкова. Зі сторони Державної фіскальної служби – Голова Державної фіскальної служби України Роман Насіров та його перший заступник Сергій Білан. Антимонопольний комітет представляла перший заступник Голови – державний уповноважений Марія Ніжник.
Під час зустрічі Валерія Гонтарева висловила готовність Національного банку до плідної співпраці з Державною фіскальної службою. Вона підкреслила, що основним напрямом співпраці Національного банку та Державної фіскальної служби має стати деофшоризація українського бізнесу.
«Національний банк уважає, що обговорення моделі деофшоризації, яка б зафіксувала status quo, та чесно визнала факт офшорності є вкрай необхідним. Деофшоризація не повинна “вбивати” бізнес, але бізнес повинен бути транспарентним. Тож визначення кінцевих власників офшорних компаній стратегічно важливе для країни», - зазначила Голова Національного банку. За її словами, таким шляхом вже ідуть країни Європейського Союзу у відповідності до вимог документу Base Erosion and Profit Shifting Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР).
Голова Державної фіскальної служби України Роман Насіров підтримав ідею вироблення спільної концепції з деофшоризації.
«Ми готові поділитися своїми напрацюваннями з Національним банком та повністю підтримуємо необхідність вироблення спільної концепції з деофшоризації», - наголосив Роман Насіров.
На напрацюваннях Національного банку та Державної фіскальної служби ґрунтуватиметься спільна концепція з деофшоризації. Вона буде відтворена в законопроекті про деофшоризацію та в засадах нового валютного регулювання центрального банку.
Антимонопольний комітет України також підкреслив свою готовність взяти участь у розробленні цих документів.
Окрім цього, сторони домовилися про обмін інформацією щодо діяльності фінансового сектору, обговорили питання трансфертного ціноутворення, необхідність об’єднання зусиль для боротьби з конвертаційними центрами та нелегальними обмінними пунктами. «Завдяки спільним зусиллям ми зможемо віднайти правильний інструмент для того, щоб створити такі умови, за яких легальний бізнес почав би нарешті витісняти тіньовий. І це було б не тільки просто правильно, а ще й вигідно», - зазначив Роман Насіров.
Наступна зустріч відбудеться за декілька тижнів та буде присвячена більш детальному обговоренню майбутньої концепції деофшоризації українського бізнесу.


У ДФС обговорили з міжнародними донорами основні напрями співпраці
Стратегічний план реформ ДФС та стан реалізації міжнародних проектів, які здійснюються у митній сфері, обговорювалися сьогодні, 22 березня, під час робочої зустрічі Голови ДФС Романа Насірова та представників іноземних донорських організацій, серед яких – Місія Європейської Комісії з надання допомоги в питаннях кордону в Україні та Республіці Молдова (EUBAM).
Так, іноземним донорам було презентовано основні пріоритети роботи ДФС за функціональними напрямами, зокрема, у сфері організації митного контролю та безпеки, розвитку електронних сервісів, податкового та митного аудиту, HR-політики, обслуговування великих платників тощо. Мова йшла про вже здійснені кроки, основні досягнення, проблеми та подальші плани ДФС у цих напрямах.
Крім того, Роман Насіров поінформував присутніх про новації в адмініструванні податків, які набули чинності у поточному році, особливості функціонування відомства та стратегічні завдання на поточний рік.
Під час зустрічі іноземних представників також ознайомили з міжнародними проектами, успішна реалізація яких потребує технічної допомоги іноземних партнерів. За словами Голови ДФС впровадження цих проектів не тільки сприятиме спрощення процедур митного оформлення, але й забезпеченню охорони митного кордону.
Наразі актуальною проблемою є облаштування пунктів пропуску на українсько-білоруському кордоні, оснащення пунктів рентгенівськими системами для сканування вантажного автотранспорту. Крім того, потребує подальшого впровадження система інтегрованого управління кордонами, удосконалення системи пропуску товарів та визначення механізму обміну даними про результати проведених митних оглядів, впровадження попереднього обміну інформацією про пасажирів тощо.
У свою чергу, представники іноземних місій пообіцяли свою підтримку ДФС та домовилися про більш детальне обговорення щодо кожного напряму безпосередньо з відповідальними особами служби. Крім того, учасники зустрічі домовилися проводити подібні зустрічі у відкритому форматі кожні два місяці для обміну актуальною інформацією.


Податковою міліцією вилучено чайної продукції вартістю 24 млн. гривень
Працівниками податкової міліції Центрального офісу в рамках розслідування кримінального провадження за ч.3 ст.212 КК України згідно з ухвалою суду проведено обшуки в офісних та складському приміщеннях фігурантів провадження.
За результатами проведених заходів виявлено та вилучено 35 тис. ящиків чайної продукції орієнтовною вартістю 24 млн. гривень, комп’ютерну техніку, мобільні телефони, носії інформації та бухгалтерські документи.


„Спритний” адвокат за спробу підкупу слідчого податкової міліції тепер сам потребуватиме послуг адвоката
У Черкаській області 21 березня 2016 року в рамках розслідування кримінального провадження за ч.3 ст.369 КК України (пропозиція, обіцянка або надання неправомірної вигоди службовій особі) працівниками податкової міліції, спільно з працівниками відділу внутрішньої безпеки та Національної поліції затримано адвоката під час передачі ним слідчому податкової міліції частини грошової винагороди у сумі 10 тис. гривень.
Гроші пропонувались службовцю за сприяння в закритті кримінального провадження за ч.1 ст.204 КК України відносно службових осіб підприємства, що здійснює діяльність у сфері оптової торгівлі паливом. Податківцями з незаконного обігу було вилучено у підприємства 322 тонни пально-мастильних матеріалів орієнтовною вартістю 5,8 млн. гривень.
Того ж дня адвоката в порядку ст.208 КПК України було затримано.


ГУ ДФС у м. Києві: офіційне повідомлення щодо обшуків в Торгово-промисловій палаті України
З метою недопущення розповсюдження недостовірної інформації повідомляємо, що слідчими слідчого управління фінансових розслідувань м. Києва розслідується кримінальне провадження відносно службових осіб Торгово-промислової палати за фактом ухилення від сплати податків на загальну суму понад 30 мільйонів гривень.
Неодноразові запити слідчого про надання документів фінансово-господарської діяльності службовими особами Торгово-промислової палати були проігноровані. Ухвала слідчого судді про надання первинних документів також залишена без виконання, відповідні документи підприємством не надано.
Оскільки підприємством ігноруються законні вимоги слідчого з надання документів, з метою встановлення об’єктивної істини, на підставі ухвали слідчого судді, працівниками фіскальної служби проводиться обшук за адресою знаходження офісного приміщення Торгово-промислової палати.
Фіскальна служба м. Києва і в подальшому буде вживати заходів щодо виявлення фактів ухилення від сплати податків і притягнення винних осіб до відповідальності.


Митники ДФС пройшли навчання у рамках проекту TWINNING
У рамках реалізації програми співробітництва між Державною фіскальною службою України та Європейською Комісією «TWINNING» відбувся тижневий семінар на тему «Отримання статусу уповноваженого економічного оператора та спрощення митних процедур».
Під час семінару обговорювались питання щодо порядку надання статусу уповноваженого економічного оператора, здійснення оцінки та моніторингу відповідності підприємства критеріям до уповноваженого економічного оператора, переваг, які отримують від співпраці митниця та підприємство – УЕО.
Також експерти Федерального Міністерства фінансів Німеччини ознайомили учасників семінару зі звичайним порядком здійснення митних формальностей з моменту ввезення товарів на митну територію Європейського Союзу до їх випуску у заявлений митний режим, спрощенням митних процедур, які надаються підприємствам в ЄС, зокрема, транзитним спрощенням (уповноважений вантажовідправник, уповноважений вантажоодержувач, застосування загальної гарантії, пломб спеціального типу) та процедурою спрощеного декларування.
Окрему увагу було приділено змінам митного законодавства ЄС у зв’язку з набранням чинності з 1 травня 2016 року Митного кодексу Союзу (Регламент 952/2013), положення якого необхідно буде імплементувати до митного законодавства України відповідно до Угоди про асоціацію між Україною та ЄС.


З початку року сплачено 19,8 млрд. грн. єдиного внеску
Протягом січня-лютого поточного року фіскальні органи забезпечили надходження єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування на суму 19,8 млрд. грн., що на 3,8 відс. перевищує заплановані показники.
Зокрема, у лютому надійшло майже 9,5 млрд. грн.
Нагадуємо, що єдиний внесок засобами програмного забезпечення автоматично розподіляється Державною казначейською службою України за видами загальнообов’язкового державного соціального страхування відповідно до визначених пропорцій та перераховується за призначенням – на рахунки, відкриті в Державній казначейській службі на ім’я фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування і пенсійного страхування.


Роман Насіров: ДФС має чіткий план дій та реформ
Результати роботи ДФС у 2015 році, за перші місяці 2016 року та основні завдання ДФС на поточний рік обговорювалися під час робочої наради за участі Міністра фінансів України Наталії Яресько, заступника Міністра фінансів України – керівника апарату Оксани Маркарової, Голови ДФС Романа Насірова, його першого заступника Сергія Білана, керівників структурних підрозділів та територіальних органів ДФС 18 березня 2016 року.
«Сьогодні наша спільна мета і спільне завдання – подолати корупцію, оскільки без цього неможливо встановити клімат партнерства між державою і бізнесом, податковою службою і платниками податків. Ми маємо створити дійсно прозору сервісну службу та мінімізувати будь-які можливості для суб’єктивізму та корупції в ДФС», - зазначила Наталія Яресько.
За її словами, успішність виконання завдання з докорінного реформування залежить від кількох ключових факторів. Серед них – наявність чесних фахових співробітників, які працюватимуть прозоро і відповідально, зі справедливим підходом до оподаткування всіх категорій платників податків. Також необхідно мінімізувати будь-які можливості для суб’єктивізму та корупції шляхом IT-автоматизації всіх процесів.
Наразі, фіскальною службою вже запроваджено електронне адміністрування ПДВ, система електронного адміністрування реалізації пального, посилено контроль за трансфертним ціноутворенням, створено автоматизовану систему аналізу та управління ризиками.
За словами Голови ДФС, на 2016 рік служба має чіткий план та активно співпрацює з професійними колегами з Європейського Союзу, на практиці втілюючи їх успішний досвід.
Найбільшим результатом 2015 року стало перевиконання ДФС завдань із забезпечення надходжень до бюджету, що дало змогу вирішити проблеми з бізнесом – закрити суттєві переплати з акцизного податку, повернути заборгованість з відшкодування податку на додану вартість та стабільно державі виконувати соціальні зобов’язання.
Так, у 2015 році до загального фонду державного бюджету ДФС було забезпечено 487 млрд. грн., 275 млрд. грн. – по податковому напряму та 202 млрд. грн. - по митному.
Платникам податків було відшкодовано 68,4 млрд. грн. ПДВ, що дало змогу ліквідувати прострочену заборгованість з відшкодування податку.
«Всі корупційні схеми, завдяки яким у минулі роки була штучно створена прострочена заборгованість з ПДВ, ми зруйнували. Прозорий процес відшкодування ПДВ, який існує зараз, та актуальна ситуація, коли фактична черга на відшкодування ПДВ складає п’ять – шість тижнів, дає змогу компаніям – платникам податків та ДФС працювати у спокійному режимі. Якщо компанія повинна отримати відшкодування ПДВ, вона його отримає», - підкреслив Роман Насіров.
У поточному році ДФС стабільно продовжує перевиконувати планові показники з надходжень до бюджету. У січні-лютому індикативні показники Міністерства фінансів України перевиконані на 14,5%, до бюджету додатково надійшло 8,2 млрд. грн.
«Поряд із забезпеченням надходжень до бюджету серед пріоритетів, які визначені для ДФС на найближчі місяці 2016 року, – посилення організації митного контролю та безпеки, блок оподаткування юридичних осіб, у якому ми продовжуємо модернізувати і наші сервіси та процеси адміністрування, податковий та митний аудит», - зазначив Голова ДФС.
Значна увага надається й перебудові офісу великих платників податків, моніторингу доходів та облікових звітних систем, повній електронізації всіх процесів, адміністративному оскарженню та судовому супроводженню, організаційно-контрольному забезпеченню, кадровій політиці та роботі з персоналом, оптимізації інфраструктури тощо.
Також, за словами Голови ДФС, сьогодні розробляються додаткові заходи для посилення контролю за сплатою ЄСВ та податку на доходи фізичних осіб для забезпечення надходжень платежів до бюджету та проведення повної детінізації заробітної плати.
«Серед резервів збільшення надходжень до бюджету держави – детенізація економіки, покращення роботи митниць, закриття схем ухилення від сплати податків. Нам потрібно завершити заплановані кроки реформи, потрібна загальна детінізація, щоб економіка країни стала прозорою, а компанії працювали за економічними правилами, а не за правилами тіньового бізнесу», - наголосив Роман Насіров.


У Дніпропетровській області припинено діяльність міжрегіонального «конвертцентру» з обігом майже 60 млн. грн.
Працівниками податкової міліції Дніпропетровської області в рамках розслідування кримінального провадження, зареєстрованого за ст.205, ст.27, ст. 212, ст.358 КК України, припинено діяльність «конвертаційного центру», який діяв на території Дніпропетровської, Запорізької, Харківської, Київської областей та м. Києва.
Встановлено, що центр організовано групою осіб, які створили та зареєстрували на підставних осіб низку суб’єктів підприємницької діяльності.
Орієнтовний обіг проконвертованих протягом 2015-2016 р. коштів склав близько 60 млн. грн. Ймовірні втрати бюджету складають понад 12 млн. грн.
На підставі ухвал суду проведено обшуки в офісних приміщеннях, філії банку (м. Дніпропетровськ), автомобілі та за іншими адресами, пов’язаними з діяльністю центру.
Під час обшуків виявлено та вилучено 12 мобільних телефонів, 2 системні блоки, 9 печаток, 3 ноутбуки, 3 планшети, 5 флеш накопичувачів, чорнові записи та документи фінансово-господарської діяльності.
Слідчі дії тривають.


У Києві вилучено техніку, ввезену в Україну з порушенням митних правил загальною ринковою вартістю 25 млн. грн.
Працівниками податкової міліції м. Києва у рамках оперативного супроводження кримінального провадження за ст.205 і ст.212 КК України на підставі ухвал суду проведено 11 обшуків в офісних, складських приміщеннях та за місцями проживання фігурантів провадження.
За результатами обшуків виявлено та вилучено 78 тис. гривень, 13 тис. доларів США готівкою, 10 печаток нерезидентів, 6 ноутбуків, 7 системних блоків, 1 сервер, 3 флеш-накопичувачі, чорнові записи, 11 045 одиниць радіотелефонів системи стільникового зв'язку і планшетів торговельної марки „Fly”, які були ввезені із заниженям вартості на митну територію України, загальною ринковою вартістю 25 млн. гривень.


Актуально для платників податків!
Головне управління ДФС у Дніпропетровській області звертає увагу, що Акредитований центр сертифікації ключів Інформаційно-довідкового департаменту ДФС (далі – АЦСК ІДД) на головній сторінці офіційного інформаційного ресурсу АЦСК ІДД у розділі «Новини» за посиланням http://acskidd.gov.ua/news повідомив про припинення з 03.03.2016 роботи окремих пунктів реєстрації користувачів АЦСК ІДД у зв’язку зі скороченням штатної чисельності Інформаційно-довідкового департаменту ДФС.
Для отримання послуг електронного цифрового підпису (далі – ЕЦП) необхідно звертатись до пунктів реєстрації користувачів, розташованих в обласних центрах.
Більш детальну інформацію щодо режиму роботи пунктів реєстрації користувачів Акредитованого центру сертифікації користувачів Інформаційно-довідкового департаменту ДФС можна переглянути у розділі «Контакти» за посиланням:
http://acskidd.gov.ua/contacts
Так, з 03.03.2016 у Дніпропетровській області припинили роботу відокремлені пункти реєстрації користувачів у містах Нікополі, Павлограді та Кривому Розі.
На теперішній час послуги ЕЦП надають два пункти реєстрації користувачів у м. Дніпропетровськ за адресами:
- пр. ім. Газети «Правда», буд.95а, Центр обслуговування платників, зал 3, кабінети 9 та 10 (тел.: (0562) 27-30-76);
- вул. Героїв Сталінграду, буд.25, вікна реєстрації користувачів ЕЦП №21 та №22 (тел.: (056) 749-63-34 (тимчасово не працює)).


Перелік об’єктів житлової та нежитлової нерухомості, які не оподатковуються податком на нерухоме майно
Головне управління ДФС у Дніпропетровській області нагадує, що об’єктом оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є житлова та нежитлова нерухомість, у тому числі його частка, фізичних та юридичних осіб, у тому числі нерезидентів, які є власниками таких об’єктів.
При цьому підпунктом 266.2.2 пункту 266.2 статті 266 Податкового кодексу України з внесеними змінами та доповненнями визначені об’єкти житлової та нежитлової нерухомості, які не оподатковуються податком на нерухоме майно, а саме:
а) об’єкти житлової та нежитлової нерухомості, які перебувають у власності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, а також організацій, створених ними в установленому порядку, що повністю утримуються за рахунок відповідного державного бюджету чи місцевого бюджету і є неприбутковими (їх спільній власності);
б) об’єкти житлової та нежитлової нерухомості, які розташовані в зонах відчуження та безумовного (обов’язкового) відселення, визначені законом, у тому числі їх частки;
в) будівлі дитячих будинків сімейного типу;
г) гуртожитки;
ґ) житлова нерухомість непридатна для проживання, у тому числі у зв’язку з аварійним станом, визнана такою згідно з рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об’єднаної територіальної громади, що створена згідно із законом та перспективним планом формування територій громад;
д) об’єкти житлової нерухомості, в тому числі їх частки, що належать дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування, та особам з їх числа, визнаним такими відповідно до закону, дітям-інвалідам, які виховуються одинокими матерями (батьками), але не більше одного такого об’єкта на дитину;
е) об’єкти нежитлової нерухомості, які використовуються суб’єктами господарювання малого та середнього бізнесу, що провадять свою діяльність в малих архітектурних формах та на ринках;
є) будівлі промисловості, зокрема виробничі корпуси, цехи, складські приміщення промислових підприємств;
ж) будівлі, споруди сільськогосподарських товаровиробників, призначені для використання безпосередньо у сільськогосподарській діяльності;
з) об’єкти житлової та нежитлової нерухомості, які перебувають у власності громадських організацій інвалідів та їх підприємств;
и) об’єкти нерухомості, що перебувають у власності релігійних організацій, статути (положення) яких зареєстровано у встановленому законом порядку, та використовуються виключно для забезпечення їхньої статутної діяльності, включаючи ті, в яких здійснюють діяльність засновані такими релігійними організаціями добродійні заклади (притулки, інтернати, лікарні тощо), крім об’єктів нерухомості, в яких здійснюється виробнича та/або господарська діяльність;
і) будівлі дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладів незалежно від форми власності та джерел фінансування, що використовуються для надання освітніх послуг.


До уваги суб’єктів господарювання, які використовують РРО!
Головне управління ДФС у Дніпропетровській області звертає увагу, що суб’єкти господарювання, які подають до контролюючих органів по дротових або бездротових каналах зв’язку електронні копії розрахункових документів і фіскальних звітних чеків, не зобов’язані подавати Звіт про використання реєстраторів розрахункових операцій та книг обліку розрахункових операцій за формою №3ВР-1.
При цьому, такі суб’єкти господарювання не звільняються від щоденного друкування фіскальних звітних чеків.
Відповідно до пункту 7 статті 3 Закону України від 06.07.1995 №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» із змінами та доповненнями суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов’язані подавати до контролюючих органів звітність, пов’язану із застосуванням реєстратора розрахункових операцій (РРО) та розрахункових книжок, не пізніше 15 числа наступного за звітним місяця у разі, якщо цим пунктом не передбачено подання інформації по дротових або бездротових каналах зв’язку.
Відповідне питання – відповідь розміщене у підкатегорії 109.12 Бази знань, що знаходиться на сервісі «Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс» офіційного веб-порталу ДФС України за посиланням http://zir.sfs.gov.ua у розділі: «ЗАПИТАННЯ-ВІДПОВІДІ З БАЗИ ЗНАНЬ».


Місцеві громади Дніпропетровщини отримали майже 430 млн. грн. плати за землю
За два місяці поточного року надходження плати за землю від платників Дніпропетровського регіону склали 429,3 млн. грн., зокрема, юридичними особами сплачено понад 403,3 млн. грн., решта – фізичними особами.
В цьому році відбулося зростання доходів місцевих бюджетів Дніпропетровщини по платі за землю у порівнянні з січнем – лютим 2015 року на 84,3 млн. грн., або на 24,4%.
«Плата за землю посідає друге місце за обсягами надходжень до місцевих бюджетів області, її питома вага в 2016 році становить майже 20 відсотків у загальній сумі надходжень. Тому, позитивна динаміка у зборі плати за землю з одного боку є свідченням сумлінного ставлення платників області до виконання свого обов’язку щодо сплати податків, а з іншого є результатами спільних зусиль з місцевою владою регіону в напрямі легалізації земельних відносин», – підкреслив в.о. начальника ГУ ДФС у Дніпропетровській області Геннадій Ткачук.


Питання щодо оподаткування неприбуткових організацій та установ
Головне управління ДФС у Дніпропетровській області звертає увагу, що Державна фіскальна служба України листом від 10.02.16р. №2668/6/99-99-19- 02-02-15 надала роз’яснення щодо оподаткування неприбуткових організацій та установ, зокрема використання доходів на цілі, не передбачені статутними документами.
Відповідно до п.п.133.4.1 п.133.4 ст.133 Податкового Кодексу неприбутковим підприємством, установою та організацією є підприємство, установа та організація, що одночасно відповідає таким вимогам:
утворена та зареєстрована в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації;
установчі документи якої містять заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов'язаних з ними осіб;
установчі документи якої передбачають передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зарахування до доходу бюджету у разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення);
внесена контролюючим органом до Реєстру неприбуткових установ та організацій .
Обов'язковою умовою для неприбуткових організацій є використання своїх доходів (прибутків) виключно для фінансування видатків на своє утримання, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених установчими документами (п.п. 133.4.2 п. 133.4 ст. 133 Кодексу).
У разі нецільового використання коштів неприбутковою організацією така неприбуткова організація зобов’язана подати у термін, визначений для місячного податкового (звітного) періоду, звіт про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації за період з початку року по останній день місяця, в якому вчинено таке порушення, та зазначити суму самостійно нарахованого податкового зобов’язання з податку на прибуток.
Податкове зобов’язання розраховується, виходячи із суми операції нецільового використання коштів. Така організація підлягає виключенню контролюючим органом з Реєстру неприбуткових установ та організацій.
З першого дня місяця, наступного за місяцем, у якому вчинено таке порушення, до 31 грудня податкового (звітного) року неприбуткова організація зобов'язана щоквартально подавати до контролюючого органу квартальну фінансову і податкову звітність (за наростаючим підсумком) з податку на прибуток та сплачувати податок у термін, визначений для квартального періоду.


Платникам акцизного податку з реалізації пального
Головне управління ДФС у Дніпропетровській області звертає увагу, що Заява про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального подається до контролюючого органу за основним місцем обліку виключно в електронному вигляді за формою J(F)1310301 з дотриманням умов щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного цифрового підпису відповідальних осіб.
Форма Заяви розміщена на офіційному веб-порталі ДФС (www.sfs.gov.ua > Електронна звітність >Платникам податків про електронну звітність>Інформаційно-аналітичне забезпечення> Реєстр електронних форм податкових документів).
Таку заяву можна подати через особистий кабінет електронного сервісу «Електронний кабінет платника» (оновлена версія). Вхід до якого здійснюється за адресою: cabinet.sfs.gov.ua або платник самостійно на власний розсуд може обрати інше програмне забезпечення, яке формує вихідний файл відповідно до затвердженого формату (стандарту).
Всі поля заяви про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального обов’язкові для заповнення.
При заповненні відомостей про пункти з реалізації пального (пункт 5 Заяви) необхідно:
код адміністративної одиниці внести відповідно до КОАТУУ (кол.5), де знаходиться пункт з реалізації пального, використовуючи Класифікатор об’єктів адміністративно-територіального устрою, що розміщений на сайті Державної служби статистики: www.ukrstat.gov.ua (Про службу > Методологія та класифікатори >Класифікатори);
код типу об’єктів оподаткування (кол.8) внести користуючись Довідником типів об’єктів оподаткування оприлюднений на офіційному веб-порталі ДФС (www.sfs.gov.ua > Довідники >Типи об’єктів оподаткування);
код ознаки надання інформації (кол.10) вказати дотримуючись Правил заповнення ознаки надання інформації, використовуючи довідник ознак надання інформації, що наведений у примітці 6 Заяви.
Звертаємо увагу, що в полі «код пункту реалізації пального» має вказуватись числове значення, а саме:
стосовно пунктів, які є філіями або іншими відокремленими підрозділами заявника - юридичної особи, має вказуватись код ЄДРПОУ такої філії чи іншого відокремленого підрозділу, якщо такі філії мають власні коди ЄДРПОУ, відмінні від коду ЄДРПОУ юридичної особи;
стосовно пунктів, які не є філіями чи іншими відокремленими підрозділами юридичної особи або не мають власних кодів ЄДРПОУ, має вказуватись код за внутрішньою кодифікацією, прийнятою самою юридичною особою (наприклад, номери нафтобаз, АЗС, складів, цистерн тощо).
Кожен пункт реалізації пального повинен мати в межах підприємства свій унікальний код.
В полі коду пункту не рекомендується вказувати податковий номер заявника.
Заповнення поля коду пункту реалізації має значення для подальшого його використання при складанні акту інвентаризації обсягів залишків пального та при реєстрації акцизних накладних пунктами, яким буде делеговане право виписки таких накладних.
Пропонуємо платникам, якими некоректно заповненні дані щодо кодів пунктів реалізації пального в заявах про реєстрацію платниками акцизного податку з реалізації пального (наприклад, для всіх пунктів був вказаний код ЄДРПОУ юридичної особи) подати заяви з позначками «зміни».


Оподаткування податком на нерухоме майно, відмінного від земельної ділянки, для юридичних осіб
Головне управління ДФС у Дніпропетровській області нагадує, що відповідно до п.п.266.7.5. п.266.7 ст.266 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року №2755-VI зі змінами та доповненнями платники податку – юридичні особи самостійно обчислюють суму податку станом на 1 січня звітного року і до 20 лютого цього ж року подають контролюючому органу за місцезнаходженням об’єкта/об’єктів оподаткування декларацію за формою, встановленою у порядку, передбаченому ст. 46 ПКУ, з розбивкою річної суми рівними частками поквартально.
Щодо новоствореного (нововведеного) об’єкта житлової та/або нежитлової нерухомості декларація юридичною особою – платником подається протягом 30 календарних днів з дня виникнення права власності на такий об’єкт, а податок сплачується починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об’єкт.


Відповідальність за порушення термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків
Головне управління ДФС у Дніпропетровській області нагадує, що з 01.03.2016 запроваджена системи електронного адміністрування реалізації пального та електронної акцизної накладної при реалізації пального.
Із запровадженням акцизної накладної та електронного адміністрування реалізації пального запроваджені нові штрафи:
- за порушення платниками акцизного податку граничних термінів реєстрації акцизних накладних / розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних - від 2,0 до 40,0 відсотків суми акцизного податку;
- за відсутність з вини платника акцизного податку реєстрації акцизної накладної в Єдиному реєстрі акцизних накладних / розрахунку коригування протягом більш як 120 календарних днів після дати, на яку платник податку зобов'язаний скласти акцизну накладну / розрахунок коригування, - 50,0 відсотків суми акцизного податку.
Така відповідальність не застосовується при порушенні термінів реєстрації акцизних накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних, складених у перехідний період - з 1 березня 2016 року до 1 квітня 2016 року.
Зазначена норма визначена стаття 120 - 2 Податкового кодексу України.


Сільськогосподарське підприємство може відмовитись від застосування спеціального режиму оподаткування ПДВ
Сільськогосподарське підприємство за добровільним рішенням може відмовитись від застосування спеціального режиму оподаткування ПДВ діяльності у сфері сільського та лісового господарства, а також рибальства і перейти на загальну систему оподаткування ПДВ.
Для виключення з реєстру суб'єктів спеціального режиму ПДВ сільськогосподарське підприємство повинно подати до фіскального органу, за місцем реєстрації як суб'єкта спеціального режиму, заяву про реєстрацію його платником ПДВ на загальних умовах за формою № 1-ПДВ з позначкою "Перереєстрація", якщо не було допущено перевищення встановлених граничних обсягів поставки несільськогосподарських товарів/послуг у вартості всіх поставлених товарів/послуг (не вище 25%).
Датою, з якої сільськогосподарське підприємство вважається платником ПДВ на загальних підставах у разі переходу за добровільним рішенням сільськогосподарського підприємства - платника ПДВ із спеціального режиму на загальну систему оподаткування ПДВ, є дата виключення такого підприємства з реєстру суб'єктів спеціального режиму.
Зазначений порядок роз’яснено листом ДФС України від 11.02.2016 р. №4698/7/99-99-19-03-02-17.


Боротьба з порушеннями митного законодавства в зоні діяльності Дніпропетровської області
Начальник відділу провадження у справах про порушення митних правил управління аналізу ризиків та протидії митним правопорушенням Дніпропетровської митниці ДФС Віталій Аксютін повідомив, що з початку року Дніпропетровською митницею ДФС складено 28 протоколів про порушення митних правил. на загальну суму понад 81 млн. грн.
"Серед складених протоколів - 11 відносяться до окремої категорії на суму 72,492 млн. грн., де кожне правопорушення складає понад 50 тис. грн. Ще 5 протоколів - на загальну суму у 2 млн. грн.». Основними правопорушеннями при перетині кордону є подача документів з неправдивими відомостями щодо вартості і кількості товару і його найменувань (побутова техніка, транспортні засоби тощо)" - зазначив він.
Щодо тимчасового ввезення громадянами-резидентами України автомобілів, які належать іноземним компаніям та мають іноземну реєстрацію
У зв’язку із неодноразовими зверненнями громадян щодо тимчасового ввезення громадянами-резидентами України автомобілів, які належать іноземним компаніям та мають іноземну реєстрацію ГУ ДФС у Дніпропетровській області інформує про наступне.
Питання тимчасового ввезення таких транспортних засобів врегульовано положеннями Митного Кодексу України та Конвенції про тимчасове ввезення (м. Стамбул, 1990 року).
Відповідно до пункту 60 статті 4 Кодексу транспортні засоби особистого користування - наземні транспортні засоби товарних позицій 8702, 8703, 8704 (загальною масою до 3,5 тонни), 8711 згідно з УКТ ЗЕД та причепи до них товарної позиції 8716 згідно з УКТ ЗЕД, що зареєстровані на території відповідної країни, перебувають у власності або тимчасовому користуванні відповідного громадянина та ввозяться або вивозяться цим громадянином у кількості не більше однієї одиниці на кожну товарну позицію виключно для особистого користування, а не для промислового або комерційного транспортування товарів чи пасажирів за плату або безоплатно.
Статтею 1 Додатка С до Конвенції визначено, що приватне використання означає перевезення особою виключно для особистих потреб, за винятком будь-якого комерційного використання.
Статтею 1 Конвенції та пунктом 35 статті 4 Кодексу встановлено, що поняття «особа» означає юридичну та фізичну особу.
Таким чином, особисте користування (приватне використання) не обмежується виключно інтересами фізичної особи, а може здійснюватися і в інтересах юридичних осіб.
З огляду на викладене вище, згідно із положеннями Кодексу та Конвенції транспортні засоби, що належать іноземним компанія і мають іноземну реєстрацію, які тимчасово ввозяться на митну територію України громадянами-резидентами в службових цілях, а не для платного транспортування осіб або для платного чи безоплатного промислового чи комерційного транспортування товарів через митний кордон України, не відносяться до транспортних засобів комерційного призначення. Митне оформлення таких транспортних засобів здійснюється згідно із частиною третьою статті 380 Кодексу.
Відповідно до частини третьої статті 380 Кодексу тимчасове ввезення громадянами-резидентами транспортних засобів особистого користування, що класифікуються за товарними позиціями 8702, 8703, 8704 (загальною масою до 3,5 тонни), 8711 згідно з УКТ ЗЕД, та причепів до них товарної позиції 8716 згідно з УКТ ЗЕД дозволяється на строк до одного року під письмове зобов'язання про їх зворотне вивезення за умови письмового декларування в порядку, передбаченому законодавством України для громадян, після сплати всіх митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів.


Шановні платники податків!
На виконання підпункту 200.7.3 пункту 200.7 статті 200 Податкового кодексу України і постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку ведення реєстрів заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість» від 22.02.2016 №68 ДФС оприлюднено Реєстри заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість.
Інформація розміщена на офіційному порталі Державної фіскальної служби України в підрозділі «Повідомлення про Реєстри заяв про повернення суми бюджетного відшкодування, зазначені у підпункті 200.7.1 пункту 200.7 статті 200 Податкового кодексу України» розділу «Відшкодування ПДВ» http://sfs.gov.ua/diyalnist-/vidshkoduvannya-pdchv/povidomlennya-pro-reestri-zayav.


При перерахуванні неприбутковим організаціям благодійних внесків є право на податкову знижку
Платник податку - резидент має право включити до податкової знижки суму коштів або вартість майна, перерахованих у вигляді пожертвувань або благодійних внесків неприбутковим організаціям у розмірі, що не перевищує 4% суми загального оподаткову- ваного доходу такого звітного року.
При цьому, неприбуткові організації - отримувачі благодійних внесків, мають відповідати умовам, визначеним Податковим кодексом України для неприбуткових організацій.
Громадяни, які перераховували неприбутковим організаціям благодійні внески та пожертвування та бажають скористатися правом на нарахування податкової знижки, мають право надавати річну податкову декларацію за звітний 2015 рік протягом всього поточного 2016 року (включно по 31 грудня 2016 року).



До уваги платників! Щодо запровадження системи електронного адміністрування реалізації пального
Система електронного адміністрування реалізації пального (далі – СЕАРП) запроваджена з 1 березня 2016 року.
Юридичні особи та фізичні особи – підприємці, які здійснюватимуть реалізацію пального, підлягають обов'язковій реєстрації як платники акцизного податку з реалізації пального (далі – платники податку) до початку здійснення реалізації пального.
Для реєстрації платником податку до початку здійснення реалізації пального необхідно подати заяву про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального за формою J(F)1310301 (далі – Заява).
Заява надсилається до контролюючого органу за основним місцем обліку виключно в електронному вигляді засобами електронного зв'язку з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного цифрового підпису відповідальних осіб.
Електронні формати Заяви та інших документів в рамках СЕАРП розміщенні на офіційному веб-порталі ДФС у розділі «Електронна звітність»/Платникам податків про електронну звітність/Інформаційно-аналітичне забезпечення /Реєстр електронних форм податкових документів.
Заява може бути сформована та надіслана через особистий кабінет електронного сервісу «Електронний кабінет платника» (оновлена версія). Вхід до оновленого кабінету здійснюється за адресою: cabinet.sfs.gov.ua, а також через офіційний веб-портал ДФС України. Також для формування заяви в електронному вигляді платник податків самостійно на власний розсуд може обрати будь-яке програмне забезпечення, яке формує вихідний файл відповідно до затвердженого формату (стандарту).
Підтвердженням про отримання контролюючим органом Заяви є перша квитанція (квитанція про доставку). Після автоматичної обробки Заяви платнику не пізніше наступного робочого дня направляється друга квитанція.
В другій квитанції зазначається інформація про результати розгляду, а саме:
повідомлення про реєстрацію особи платником податку шляхом включення її до Реєстру платників акцизного податку з реалізації пального (далі - Реєстр платників);
або повідомлення про необхідність подання нової заяви у разі виявлення порушень вимог щодо електронного цифрового підпису, дотримання форми, порядку заповнення і подання Заяви.
Звертаємо увагу, що у разі подання Заяви до 01.03.2016 датою реєстрації платником податку осіб, якими подані такі заяви, є дата, що відповідатиме першому дню перехідного періоду - 01.03.2016.
Особа, яка зареєстрована платником податку може направити до ДФС засобами електронного зв'язку в електронному вигляді запит для отримання витягу із Реєстру платників за формою J(F)1302501 (далі – Запит).
Не пізніше наступного робочого дня після отримання запиту ДФС направляє особі засобами електронного зв'язку в електронному вигляді витяг із Реєстру платників. Витяг є дійсним до внесення відповідних змін до Реєстру платників.
Також переглянути інформацію з Реєстру платників можливо в оновленому «Електронному кабінеті платника» (відкрита та закрита частини/Інформація з Реєстрів ДФС/Реєстр платників акцизного податку).
Інформація про реквізити відкритого електронного рахунка ДФС буде надіслано платнику податку не пізніше операційного дня, що настає за днем його відкриття у вигляді повідомлення.
У разі виникнення питань, пов’язаних із запровадженням СЕАРП платники мають можливість звернутися за багатоканальним телефоном: 0-800-501-007. Інформація надається щоденно у робочі дні з 8 год. 00 хв. до 20 год. 00 хвилин.
Схема електронного адміністрування РП
Реєстрація платників акцизного податку з реалізації пального


Транспортний податок: порядок справляння у 2016 році
Законом України від 24.12.2015 №909-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» (далі – Закон №909) внесені зміни до Податкового кодексу України (далі – Кодекс), зокрема, у частині справляння транспортного податку, які набрали чинності з 01.01.2016.
Підпунктом 267.1.1 пункту 267.1 статті 267 Кодексу визначено, що платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, у тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 Кодексу є об’єктами оподаткування.
Об’єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п’яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику економічного розвитку, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, виходячи з марки, моделі, року випуску, типу двигуна, об’єму циліндрів двигуна, типу коробки переключення передач, пробігу легкового автомобіля, та розміщується на його офіційному веб-сайті (підпункт 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 Кодексу).
Отже, об’єктом оподаткування у 2016 році є легкові автомобілі, середньоринкова вартість яких становить понад 1 033 500 грн. та з року випуску яких минуло не більше п’яти років (включно).
Згідно з підпунктом 14.1.220 пункту 14.1 статті 14 Кодексу виготовлення транспортного засобу – це календарна дата виготовлення транспортного засобу (день, місяць, рік); для транспортних засобів, календарну дату виготовлення яких визначити неможливо, – 1 січня року виготовлення, зазначеного у реєстраційних документах.
Ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік та становить, як і раніше, 25 000 грн. за кожен легковий автомобіль, що є об’єктом оподаткування.
Відповідно до підпункту 267.5.1 пункту 267.5 статті 267 Кодексу базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.
Платники податку – юридичні особи самостійно обчислюють суму податку станом на 1 січня звітного року (2016 рік) і до 20 лютого цього ж року подають контролюючому органу за місцем реєстрації об’єкта оподаткування декларацію за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками поквартально.
Щодо об’єктів оподаткування, придбаних протягом року, декларація юридичною особою – платником подається протягом місяця з дня виникнення права власності на такий об’єкт, а податок сплачується починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об’єкт (підпункт 267.6.4 пункту 267.6 статті 267 Кодексу).
Нагадуємо, що юридичні особи – платники транспортного податку звітуватимуть у 2016 році за формою податкової декларації з транспортного податку (далі – декларація), яка затверджена наказом Міністерства фінансів України від 10.04.2015 №415 «Про затвердження форми Податкової декларації з транспортного податку», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 28.04.2015 за №474/26919.
Граничний термін подання декларації на 2016 рік – 19 лютого 2016 року.
Відповідно до пункту 267.8 статті 267 Кодексу транспортний податок сплачується:
а) фізичними особами – протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення;
б) юридичними особами – авансовими внесками щокварталу до 30 числа місяця, що наступає за звітним кварталом, які відображаються в річній податковій декларації.


Обмежені поставки товарів (робіт, послуг) з тимчасово окупованої території на іншу територію України та з іншої території України на тимчасово окуповану територію
18.01.2016 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 №1035 «Про обмеження поставок окремих товарів (робіт, послуг) з тимчасово окупованої території на іншу територію України та/або з іншої території України на тимчасово окуповану територію» (далі – Постанова №1035).
Відповідно до підпункту 4 пункту 12.4 статті 12 Закону України від 12.08.2014 №1636-VII «Про створення вільної економічної зони «Крим» та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України» Постановою №1035 введено заборону на період тимчасової окупації поставки товарів (робіт, послуг) під всіма митними режимами з тимчасово окупованої території на іншу територію України та/або з іншої території України на тимчасово окуповану територію, за винятком:
- особистих речей громадян, визначених частиною першою статті 370 Митного кодексу України (крім товарів, визначених пунктом 24 частини першої зазначеної статті), що переміщуються у ручній поклажі та/або супроводжуваному багажі;
- соціально значущих продуктів харчування, що переміщуються громадянами, сумарна фактурна вартість яких не перевищує еквівалент 10 000 гривень та сумарна вага яких не перевищує 50 кілограмів на одну особу, за переліком згідно з додатком, затвердженим Постановою №1035.


Оподаткування нерухомості, відмінної від земельної ділянки у 2016 році
Законом України від 24.12.2015 №909-VIІI «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» (далі – Закон №909), який набрав чинності з 01.01.2016, внесені, зокрема, наступні зміни до Податкового кодексу України (далі – Кодекс) у частині оподаткування нерухомого майна, відмінного від земельної ділянки (далі – податок на нерухоме майно).
1. З 2016 року збільшена ставка податку на нерухоме майно та встановлюється місцевими радами у розмірі, що не перевищує 3% розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року (у 2016 році – 41,34 грн.) за 1 квадратний метр бази оподаткування для об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб (підпункт 266.5.1 пункту 266.5 статті 266). Базою оподаткування, як і раніше, є загальна площа об’єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток (підпункт 266.3.1 пункту 266.3 статті 266 Кодексу).
Нагадаємо, що за 2015 рік згідно з пунктом 33 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» розділу XX «Перехідні положення» Кодексу ставка податку на нерухоме майно для об’єктів нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, не могла перевищувати 1% мінімальної заробітної плати за 1 квадратний метр (12,18 грн.). Що стосується житлової нерухомості, то ставка податку складала не більше 2% мінімальної заробітної плати за 1 квадратний метр (24,36 грн.).
2. Сільські, селищні, міські ради позбавляються права збільшувати граничну межу житлової нерухомості, на яку зменшується база її оподаткування (зміни до підпункту 266.4.1 пункту 266.4 статті 266 Кодексу).
Таким чином, у 2016 році пільгова площа для оподаткування житла залишилася виключно:
- 60 м квадратних – для квартир;
- 120 м квадратних – для будинків;
- 180 м квадратних – для будинків і квартир одночасно.
3. Запроваджено додаткове оподаткування квартир та житлових будинків, які перебувають у власності фізичних чи юридичних осіб, якщо загальна площа перевищує:
- для квартир – 300 м квадратних;
- для будинку – 500 м квадратних.
Власники такої нерухомості додатково до розрахованої на загальних підставах суми податку на нерухоме майно будуть сплачувати ще 25 тисяч гривень на рік за кожен такий об’єкт житлової нерухомості (підпункт ґ) підпункту 266.7.1 пункту 266.7 статті 266 Кодексу).
Звертаємо увагу, що у 2016 році фізичні особи будуть сплачувати податок на нерухоме майно за звітний 2015 рік за ставками, встановленими місцевими радами на 2015 рік, тобто не вище:
- 12,18 грн. за 1 квадратний метр загальної площі об’єктів нежитлової нерухомості;
- 24,36 грн. за 1 квадратний метр загальної площі об’єктів житлової нерухомості, що перевищує пільгові розміри житла.
Право громадян на податкову знижку
З початку 2016 року триває кампанія декларування доходів, отриманих громадянами у 2015 році.
Громадяни, які згідно з нормами Податкового кодексу України з внесеними змінами та доповненнями (далі – Кодекс) зобов’язані надати декларацію про майновий стан і доходи (далі – декларація) за 2015 рік, надають її до 01.05.2016.
Метою декларування доходів фізичних осіб – платників податків є не тільки сплата податку на доходи фізичних осіб (далі – податок) до бюджету, а й повернення платникам сум податку, надмірно сплаченого з їх заробітної плати у минулому податковому 2015 році.Повернути частину податку, сплаченого громадянами із заробітної плати, можна, зокрема, у разі реалізації ними права на податкову знижку.
Податкова знижка для фізичних осіб, які не є суб’єктами господарювання, це документально підтверджена сума (вартість) витрат платника податку – резидента у зв’язку з придбанням товарів (робіт, послуг) у резидентів – фізичних або юридичних осіб протягом звітного року, на яку дозволяється зменшення його загального річного оподатковуваного доходу, одержаного за наслідками такого звітного року у вигляді заробітної плати, у випадках, визначених Кодексом.
До податкової знижки включаються фактично здійснені протягом звітного податкового року платником податку витрати, підтверджені відповідними платіжними та розрахунковими документами, зокрема:
- квитанціями;
- платіжними дорученнями;
- фіскальними або товарними чеками;
- прибутковими касовими ордерами;
- меморіальними ордерами тощо;
Громадянам, які бажають реалізувати право на податкову знижку за результатами 2015 року, необхідно заповнити та подати декларацію по 31.12.2016 включно, тобто на протязі усього 2016 року.
Декларація надається фізичними особами – платниками податку до податкової інспекції за місцем свого проживання за новою формою, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015 №859.


У 2016 році змінені ставки екологічного податку
Законом України від 24.12.2015 №909-VIІI «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» (далі – Закон №909) проіндексовано ставки екологічного податку, що діяли у 2015 році, за:
- викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення (крім двоокису вуглецю), що затверджені пунктами 243.1 –243.3 статті 243 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), на 26,71%, а за викиди двоокису вуглецю (пункт 243.4 статті 243 Кодексу) – на 26,92% (пункт 59 розділу І Закону №909);
- скиди забруднюючих речовин у водні об’єкти (пункти 245.1 – 245.2 статті 245 Кодексу) – на 26,72% (пункт 60 розділу І Закону №909);
- розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об’єктах (пункти 246.11 – 246.2 статті 246 Кодексу) – на 25,81 – 26,81% (пункт 61 розділу І Закону №909);
- утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені) (пункт 247.1 статті 247 Кодексу) – на 26,7% (пункт 62 розділу І Закону №909);
- тимчасове зберігання радіоактивних відходів їх виробниками понад установлений особливими умовами ліцензії строк (пункт 248.1 статті 248 Кодексу) – на 26,7% (пункт 63 розділу І Закону №909).


Оподаткування пенсій у 2016 році залишилося без змін
Верховною Радою України 24.12.2015 був прийнятий Закон України №909-VIІI «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» (далі – Закон №909), який набрав чинності з 01.01.2016.
Цим Законом внесені зміни до деяких норм Податкового кодексу України (далі – Кодекс).
Так, Законом №909 з 01.01.2016 запроваджено одну базову ставку оподаткування податком на доходи фізичних осіб (далі – ПДФО) у розмірі 18% для доходів у вигляді заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв’язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами та інших доходів, незалежно від їх розміру (пункт 167.1 статті 167 Кодексу).
У 2015 році було дві ставки ПДФО – 15% та 20% в залежності від розміру доходу.
При цьому, оподаткування пенсій залишилось без змін.
Відповідно до пункту 167.4 статті 167 Кодексу ставка ПДФО становить 15% бази оподаткування щодо перевищення суми пенсії (включаючи суму її індексації, нараховану відповідно до закону), щомісячного довічного грошового утримання, які отримуються платником податку з Пенсійного фонду України чи бюджету згідно із законом, якщо їх розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, – у частині такого перевищення, а також пенсій з іноземних джерел, якщо згідно з міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, такі пенсії підлягають оподаткуванню чи не оподатковуються в країні їх виплати.
Таким чином, з 01.01.2016 оподаткуванню, як і раніше, за ставкою 15%, підлягатимуть пенсії, розмір яких перевищуватиме 4134 гривні у частині такого перевищення.

Актуально для платників податків!
З 11.03.2016 набрав чинності наказ Міністерства фінансів України від 21.01.2016 №13 «Про затвердження Положення про форму та зміст розрахункових документів, Порядку подання звітності, пов’язаної із використанням книг обліку розрахункових операцій (розрахункових книжок), форми №ЗВР-1 Звіту про використання книг обліку розрахункових операцій (розрахункових книжок)», що зареєстрований у Міністерстві юстиції України 11.02.2016 за №220/28350 (далі – Наказ №13).
Зазначеним Наказом, зокрема, скасовано наказ Державної податкової адміністрації України від 01.12.2000 №614 «Про затвердження нормативно-правових актів до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Наказом №13 оновлено форми таких розрахункових документів:
- фіскального касового чека на товари та послуги (форма №ФКЧ-1);
- фіскального касового чека видачі коштів (форма №ФКЧ-2);
- розрахункової квитанції (форма №РК-1);
- спрощеної розрахункової квитанції (форма №РК-2).
Також запроваджено новий розрахунковий документ – фіскальний касовий чек за приймання та переказ готівкових коштів через програмно-технічні комплекси самообслуговування (форма №ФКЧ-3).
Крім того, затверджено нову форму звіту про використання книг обліку розрахункових операцій (розрахункових книжок) та Інструкцію щодо його заповнення.
Наказ №13 опубліковано в офіційному бюлетені «Офіційний вісник України» від 11.03.2016 №18.


Чи має право платник податку у разі анулювання реєстрації платника ПДВ подати декларацію з ПДВ за останній податковий період після закінчення термінів подання звітності?
Відповідно до пункту 184.6 статті 184 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI із змінами та доповненнями (далі – Кодекс) у разі анулювання реєстрації особи як платника податку на додану вартість (далі – ПДВ) останнім звітним (податковим) періодом є період, який розпочинається від дня, що настає за останнім днем попереднього податкового періоду, та закінчується днем анулювання реєстрації.
Для платників ПДВ звітним (податковим) періодом є один календарний місяць, а у випадках, особливо визначених Кодексом, календарний квартал. (пункт 202.1 статті 202 Кодексу).
Відповідно до пункту 49.18 статті 49 та пункту 203.1 статті 203 Кодексу податкові декларації, крім випадків, передбачених Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює:
- календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) – протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця;
- календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) – протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).
Неподання або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов’язаними нараховувати та сплачувати податки, збори податкових декларацій (розрахунків), тягнуть за собою накладення штрафів у розмірах, визначених пунктом 120.1 статті 120 Кодексу.
Контролюючий орган зобов’язаний самостійно визначити суму грошових зобов’язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення від’ємного значення об’єкта оподаткування податком на прибуток або від’ємного значення суми ПДВ платника податків, передбачених Кодексом або іншим законодавством, якщо, зокрема, платник податків не подає в установлені строки податкову (митну) декларацію (підпункт 54.3.1 пункту 54.3 статті 54 Кодексу).
У разі, якщо контролюючий орган самостійно визначає суми податкового зобов’язання, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або зменшення від’ємного значення об’єкта оподаткування податком на прибуток або від’ємного значення суми ПДВ платника податків на підставах, визначених підпунктом 54.3.1 пункту 54.3 статті 54 Кодексу тягне за собою накладення на платника податків штрафів у розмірах, визначених пунктом 123.1 статті 123 Кодексу.
Враховуючи зазначене, особа, реєстрація платника ПДВ якої анулюється, зобов’язана подати податкову декларацію з ПДВ за останній податковий період, з урахуванням граничного терміну, а саме, протягом 20 (40) календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) періоду, в якому відбулося анулювання платника ПДВ.
Після закінчення граничних термінів подання звітності можливості подання податкової декларації з ПДВ у суб’єкта господарювання, якого виключено з реєстру платників ПДВ у зв’язку з анулюванням реєстрації, за останній звітний (податковий) період та інші податкові періоди, за які звітність не подана, не має.
У такому випадку нарахування ПДВ буде здійснено контролюючим органом та до такого платника будуть застосовані штрафні санкції, визначені підпункт 54.3.1 пункту 54.3 статті 54, пункт 120.1 статті 120, пункт 123.1 статті 123 Кодексу.
Відповідне питання – відповідь розміщене у підкатегорії 101.01.02 Бази знань, що знаходиться на сервісі «Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс» офіційного веб-порталу ДФС України за посиланням http://zir.sfs.gov.ua у розділі: «ЗАПИТАННЯ-ВІДПОВІДІ З БАЗИ ЗНАНЬ».


Електронний сервіс ДФС України надає можливість громадянам дізнатись про свої доходи у режимі онлайн
За допомогою електронного сервісу Державної фіскальної служби України (далі – ДФС України) «Отримання відомостей з Державного реєстру фізичних осіб – платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків у електронному вигляді з використанням електронного цифрового підпису» (далі – сервіс) фізична особа – платник податків може отримати в електронному вигляді відомості про себе з Державного реєстру фізичних осіб – платників податків (далі – ДРФО) щодо сум отриманих доходів та утриманих податків.
Зазначена електронна послуга функціонує у штатному режимі з 01.09.2015.
Відомості про суми отриманих доходів та суми сплачених податків в електронному вигляді надаються за останні три роки (по кварталам), відомості за останній звітний період (квартал) надаються через 60 днів після його закінчення.
Для отримання цих відомостей про себе з ДРФО фізична особа – платник податків формує запит в електронному вигляді, підписує сформований запит електронним цифровим підписом та відправляє на електронну адресу «Єдиного вікна подання електронної звітності ДФС».
Цей запит формується за допомогою «Спеціалізованого клієнтського програмного забезпечення для формування та подання звітності/запитів до «Єдиного вікна подання електронної звітності ДФС»» (далі – ПЗ), яке розміщене на офіційному веб-порталі ДФС України («Головна сторінка» – «Фізичним особам» – «Отримання відомостей з Державного реєстру фізичних осіб – платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків у електронному вигляді») за посиланням: http://sfs.gov.ua/elektronna-zvitnist/spetsializovane-klientske-program/.
За результатами обробки запиту на електронну адресу платника надходить відповідь, що містить відомості про суми доходів.
Звертаємо увагу, що фізична особа – платник податків відповідно до норм Закону України «Про захист персональних даних» може сформувати запит на отримання інформації виключно про себе, інформація щодо третіх осіб у відповідь на такий запит не надається.
Детальну інформацію щодо цього електронного сервісу, порядку формування запиту щодо отримання відомостей з ДРФО про суми виплачених доходів та утриманих податків в електронному вигляді, інструкцію щодо користування ПЗ, електронні форми запиту та відповіді на запит про доходи розміщено на офіційному порталі ДФС України за посиланням: http://sfs.gov.ua/fizichnim-osobam/vidomosti-doxid/



Затримано працівника Центрального офісу з обслуговування великих платників за вимагання хабара у розмірі 5,5 тисяч доларів США
12 березня, працівниками внутрішньої безпеки Центрального офісу з обслуговування великих платників ДФС спільно зі співробітниками Служби безпеки України та Генеральної прокуратури України затримано старшого слідчого з особливо важливих справ Центрального офісу з обслуговування великих платників та його посередника за вимагання неправомірної винагороди з директора підприємства за непроведення відносно нього слідчих дій та непритягнення його до кримінальної відповідальності.
Цей факт став відомий внаслідок звернення 11 березня 2016 року директора підприємства до підрозділу внутрішньої безпеки ДФС із відповідною заявою. У той же день, за вказанним фактом, до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено кримінальне провадження за ч. 3 ст. 368 Кримінального кодексу України.
В ході проведення слідчих дій вилучено грошові кошти в сумі 5,5 тис. доларів США та два мобільні телефони, за якими відбувались переговори.
Також проведено обшук в робочому кабінеті затриманого, в ході якого вилучено 1500 евро, 2400 доларів США, інші речі та документи. На даний час проводяться слідчі дії.


Нові можливості при декларуванні доходів громадян
В рамках кампанії декларування доходів громадян та електронного декларування доходів державних службовців ДФС доопрацювала оновлений сервіс «Електронний кабінет платника» в частині отримання відомостей з Державного реєстру фізичних осіб – платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків в електронному вигляді (далі – відомості про доходи).
Сервіс доопрацьовано з використанням сучасних Web-технологій з метою забезпечення зручності платників, які бажають отримати відомості про доходи в електронному вигляді.
Нагадуємо, що з 01.09.2015 у штатному режимі працює електронний сервіс щодо отримання відомостей про доходи засобами спеціалізованого клієнтського програмного забезпечення в електронному вигляді з використанням електронного цифрового підпису (ЕЦП). Безкоштовно отримати ЕЦП можна в акредитованому центрі сертифікації ключів Інформаційно-довідкового департаменту ДФС (АЦСК ІДД). Запит для отримання відомостей про доходи формується виключно фізичними особами – платниками податків для отримання інформації про себе.
Детально ознайомитись з Порядком отримання відомостей про доходи засобами «Електронного кабінету платника» можна на офіційному веб-порталі ДФС у рубриці: Фізичним особам/Отримання відомостей з Державного реєстру фізичних осіб – платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків у електронному вигляді http://sfs.gov.ua./fizichnim-osobam/vidomosti-doxid. Звертаємо увагу, що відомості про суми отриманих доходів та суми сплачених податків в електронному вигляді надаються за останні три роки (по квартально), відомості за останній звітний період (квартал) надаються через 60 днів після його закінчення.
Також повідомляємо, що засобами електронного сервісу «Електронний кабінет платника» найближчим часом буде надана можливість підготувати, заповнити та надіслати декларацію про майновий стан і доходи фізичних осіб.



Понад 1 млн. грн. задекларували 903 громадянина
За оперативними даними ДФС (станом на 11.03.2016) доходи у сумі, що перевищує 1 млн. грн., у 2015 році отримали 903 громадянина. Загальна сума задекларованого ними доходу становить 4,6 млрд. грн.
Сума податку на доходи фізичних осіб, яку «мільйонери» самостійно визначили до сплати до бюджету – 84,2 млн. грн., військового збору – 9,8 млн. грн.
Загалом громадянами подано майже 105 тис. декларацій про майновий стан і доходи. Найактивніше декларували свої статки жителі Запорізької, Дніпропетровської, Миколаївської та Полтавської областей.
Загальна сума задекларованого громадянами доходу становить 8,2 млрд. грн. Це на 1,1 млрд. грн., або на 15%. більше, ніж за аналогічний період минулого року.
Сума податку на доходи фізичних осіб, визначених громадянами до сплати самостійно у 2016 році, становить 233,7 млн. грн. Порівняно з аналогічним періодом минулого року вона збільшилась на 81,8 млн. грн., або на 54%. Найбільші суми до сплати задекларовано у м. Києві, Харківській та Дніпропетровській областях.
Також, за даними декларацій, громадянами задекларовано до сплати 43,3 млн. грн. військового збору.
З початку деклараційної кампанії майже 26 тис. осіб скористалися правом на отримання податкової знижки. Задекларована сума податку на доходи фізичних осіб, яка підлягає поверненню – 38,3 млн. грн., що на 3,1 млн. грн. менше, ніж за аналогічний період минулого року.


Скасовано штрафні санкції при сплаті платником без оскарження донарахованих сум податку
Для забезпечення виконання умов Коаліційної угоди щодо створення сприятливого бізнес-середовища для розвитку малого бізнесу наказом Міністерства фінансів України від 10.02.2016 №40 затверджено Порядок скасування штрафних (фінансових) санкцій, нарахованих на суму податкового зобов’язання, яку платник податків сплатив без оскарження податкового повідомлення-рішення.
Це дозволить сумлінним платникам податків, які не допускають систематичних порушень податкового законодавства, уникнути необхідності витрачати час на проведення процедур оскарження результатів перевірок та спрямувати вивільнені від сплати штрафних (фінансових) санкцій кошти на інвестування в розвиток власної господарської діяльності.
Так, порядок вирішує актуальні питання при скасуванні штрафних (фінансових) санкцій, що застосовані до платників податків з річними обсягами доходів до 20 млн. грн. та які без оскарження сплатили донараховані податкові зобов’язання у терміни, визначені Податковим кодексом України.
Ця норма дії до 31 грудня 2016 року та стосується штрафних (фінансових) санкцій, що нараховані на суму податкового зобов’язання, визначеного контролюючим органом. Штрафні санкції не скасовуються у разі повторного протягом року визначення контролюючим органом суми податкового зобов’язання з одного й того самого податку або збору.
Платник податків, який прийняв рішення про неоскарження суми податкового зобов’язання, нарахованого контролюючим органом, сплачує суму такого податкового зобов’язання у строки, визначені Податковим кодексом.
При цьому платіжні документи на сплату визначених податкових зобов’язань необхідно заповнювати з наведенням роз’яснювальної інформації про призначення платежу. Зокрема, це може бути дата та номер акта перевірки та податкового повідомлення-рішення, відповідно до якого визначено суму такого податкового зобов’язання.
Для спрощення процедури, передбаченої порядком, платникам рекомендується письмово повідомити про своє рішення скористатись правом на скасування штрафних санкцій контролюючий орган, який склав відповідне податкове повідомлення-рішення. Разом з таким повідомленням також доцільно надати копії платіжних документів, згідно з якими здійснено сплату податкового зобов’язання.
Рішення про скасування штрафних (фінансових) санкцій приймається протягом 10 календарних днів з дня сплати такого податкового зобов’язання. Контролюючий орган не пізніше п’яти робочих днів з дня, що настає за днем скасування, повідомляє платника податків про таке рішення.
Разом з тим, якщо платник податків розпочне процедуру оскарження податкового повідомлення-рішення, штрафні (фінансові) санкції по якому були скасовані, контролюючий орган відкликає своє рішення про їх скасування.


Оподаткування виграшів та призів у 2016 році
Відповідно до підпункту 164.2.8 пункту 164.2 статті 164 Податкового кодексу України з внесеними змінами та доповненнями (далі – Кодекс) до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються, зокрема, пасивні доходи (крім зазначених у підпункті 165.1.41 пункту 165.1 статті 165 Кодексу), доходи у вигляді виграшів, призів.
Податковим агентом платника податку під час нарахування (виплати, надання) на його користь доходу у вигляді виграшів (призів) у лотерею чи в інші розіграші, у букмекерському парі, у парі тоталізатора, призів та виграшів у грошовій формі, одержаних за перемогу та/або участь в аматорських спортивних змаганнях, у тому числі у більярдному спорті, є особа, яка здійснює таке нарахування (виплату) (підпункт 170.6.1 пункту 170.6 статті 170 Кодексу).
Згідно з підпунктом 170.6.2 пункту 170.6 статті 170 Кодексу податковим агентом – оператором лотереї у строки, визначені Кодексом для місячного податкового періоду, до бюджету сплачується (перераховується) загальна сума податку, нарахованого за ставкою, визначеною пунктом 167.1 статті 167 Кодексу, із загальної суми виграшів (призів), виплачених за податковий (звітний) місяць гравцям у лотерею.
Отже, для доходів у вигляді виграшів, призів, починаючи з 01.01.2016, встановлена єдина ставка податку на доходи фізичних осіб у розмірі 18%.


Пільги при нарахуванні у 2016 році фізичним особам податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за звітний 2015 рік
Головне управління ДФС у Дніпропетровській області звертає увагу, що Законом України від 24.12.2015 №909-VIIІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» внесені зміни, зокрема, до статті 266 «Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки» Податкового кодексу України (далі – Кодекс), які набрали чинності з 01.01.2016.
Частиною першою статті 58 Конституції України передбачено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії у часі, крім випадків, коли вони пом’якшують або скасовують відповідальність особи.
Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні їй відповідати.
Відповідно до статті 266 Кодексу, що діяла з 01.01.2015 по 31.12.2015 включно, податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (далі – нерухоме майно), для фізичних осіб у 2016 році за звітний 2015 рік буде нараховуватись контролюючими органами за місцем їх податкової адреси (місцем реєстрації), виходячи із сумарної загальної площі об’єктів житлової нерухомості, у т.ч. їх частки за ставками, встановленими рішенням сільської, селищної або міської ради на 2015 рік.
Що стосується об’єкта/об’єктів нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних осіб, обчислення суми податку здійснюватиметься контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості виходячи із загальної площі кожного об’єкта нежитлової нерухомості та відповідної ставки податку.
При розрахунку податку на нерухоме майно для фізичних осіб застосовуються пільги зі сплати податку, визначені пунктом 266.4 статті 266 Кодексу.
Так, база оподаткування об’єкта/об’єктів житлової нерухомості, у т.ч. їх часток, що перебувають у власності фізичної особи – платника податку, зменшується:
а) для квартири/квартир незалежно від їх кількості – на 60 кв. метрів;
б) для житлового будинку/будинків незалежно від їх кількості – на 120 кв. метрів;
в) для різних типів об’єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток (у разі одночасного перебування у власності платника податку квартири/квартир та житлового будинку/будинків, у тому числі їх часток), – на 180 кв. метрів.
Таке зменшення надається один раз за кожний базовий податковий (звітний) період (рік).


Сільські, селищні, міські ради можуть збільшувати граничну межу житлової нерухомості, на яку зменшується база оподаткування.
Сільські, селищні, міські ради встановлюють пільги з податку на нерухоме майно, що сплачується на відповідній території з об’єктів, що перебувають у власності фізичних осіб:
- для житлової нерухомості, виходячи з майнового стану фізичних осіб та рівня доходів;
- для нежитлової нерухомості – в залежності від майна, яке є об’єктом оподаткування.
Звертаємо увагу, що відповідно до підпункту 266.4.2 пункту 266.4 статті 266 Кодексу пільги з податку на нерухоме майно, що сплачується на відповідній території з об’єктів житлової нерухомості, для фізичних осіб не надаються на:
- об’єкт/об’єкти оподаткування, якщо площа такого/таких об’єкта/об’єктів перевищує п’ятикратний розмір неоподатковуваної площі, затвердженої рішенням органів місцевого самоврядування;
- об’єкти оподаткування, що використовуються їх власниками з метою одержання доходів (здаються в оренду, лізинг, позичку, використовуються у підприємницькій діяльності).
Органи місцевого самоврядування до 1 лютого поточного року подають до відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням об’єкта житлової нерухомості відомості стосовно наданих ними пільг.
Відповідне питання – відповідь розміщене у підкатегорії 106.03 Бази знань, що знаходиться на сервісі «Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс» офіційного веб-порталу ДФС України за посиланням http://zir.sfs.gov.ua у розділі: «ЗАПИТАННЯ-ВІДПОВІДІ З БАЗИ ЗНАНЬ».


Затверджена нова форма звіту про контрольовані операції та порядок його складання
Головне управління ДФС у Дніпропетровській області нагадує, що 04.03.2016 набрав чинності наказ Міністерства фінансів України від 18.01.2016 №8 «Про затвердження форми та Порядку складання Звіту про контрольовані операції», що зареєстрований у Міністерстві юстиції України 04.02.2016 за №187/28317 (далі – Наказ № 8), яким затверджені нова форма Звіту про контрольовані операції (далі – Звіт) та Порядок складання Звіту про контрольовані операції.
Наказ № 8 виданий з метою забезпечення виконання підпункту 39.4.2 пункту 39.4 статті 39 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) та забезпечує можливість формувати та подавати Звіт з урахуванням змін, внесених Законом України від 28.12.2014 №72-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення податкового контролю за трансфертним ціноутворенням», який набрав чинності 01.01.2015.
Враховуючи викладене, звіт про контрольовані операції, здійснені платниками податків протягом 2015 звітного року, заповнюється та подається за оновленою формою та у порядку, затвердженими Наказом № 8.
Звіт складається платниками податків, які відповідно до підпункту 39.4.2 пункту 39.4 статті 39 Кодексу зобов’язані подавати Звіт до Державної фіскальної служби України.
Нагадуємо, що Звіт готується засобами спеціалізованого програмного забезпечення, призначеного для створення платником податків документів в електронній формі відповідно до затвердженого формату (стандарту) електронного документа звітності суб’єктів господарювання та подається до 1 травня року, наступного за звітним, засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог закону щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису.
Звіт складається із заголовної, основної частини, додатка та інформації до додатка, які є невід’ємною частиною Звіту.
У заголовній частині наводяться дані про платника податків, який подає Звіт.
В основній частині наводяться загальні відомості про операції з різними контрагентами, здійснені протягом звітного року.
У додатку «Відомості про особу, яка бере участь у контрольованих операціях» з «Відомостями про контрольовані операції» наводяться дані про особу (осіб), яка (які) є стороною контрольованої операції, та деталізовані відомості про контрольовану (і) операцію (ії).
В інформації до додатка «Інформація про пов’язаність осіб» наводиться інформація про критерії пов’язаності платника податків із відповідним контрагентом.
Кількість додатків у Звіті відповідає кількості контрагентів – сторін контрольованих операцій.
У разі, якщо платником податку виявлено помилки у раніше поданому Звіті, такий платник податків має право подати:
- Звіт з позначкою «звітний новий» у разі подання нового Звіту про контрольовані операції до 01 травня року, що настає за звітним;
- Звіт з позначкою «уточнюючий» (далі – уточнюючий Звіт), у разі його подання після 01 травня року, що настає за звітним.
Звіт з позначкою «звітний новий» та уточнюючий Звіт повинен містити повну інформацію про контрольовані операції за звітний рік, як передбачено при складанні основного Звіту (Звіту з позначкою «звітний»). Подання уточнюючого Звіту не звільняє платника податків від відповідальності, визначеної пунктом 120.3 статті 120 Кодексу.



Громадяни зобов’язані задекларувати наступні доходи, отримані у 2015 році
Дніпропетровська ОДПІ нагадує, що кампанія декларування доходів, отриманих громадянами протягом 2015 року, триває до 01.05.2016.
Податкова декларація про майновий стан і доходи (далі – декларація) подається громадя- нами до податкової інспекції за місцем реєстрації за формою, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015 №859, що зареєстрований у Міністерстві юстиції України 26.10.2015 за №1298/27743 (далі – наказ №859).
Декларацію зобов’язані подати громадяни, якщо протягом звітного 2015 року вони отримували:
- доходи від особи, яка не є податковим агентом, тобто від нерезидента або фізичної особи, яка не має статусу суб’єкта підприємницької діяльності або не є особою, яка здійснює незалежну професійну діяльність;
- доходи, які нараховувалися (виплачувалися, надавалися) фізичній особі – платнику податку двома або більше податковими агентами у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород у в’язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами, і при цьому загальна річна сума таких оподатковуваних доходів перевищує сто двадцять розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року (у 2015 році – 1 218 грн. х 120 = 146 160 грн.);
- іноземні доходи;
- доходи, отримані орендодавцем при наданні нерухомості в оренду (суборенду), якщо орендар є фізичною особою, яка не є суб’єктом господарювання;
- доходи, отримані орендодавцем при наданні рухомого майна в оренду (суборенду), якщо орендар є фізичною особою, яка не є суб’єктом господарювання;
- доходи у вигляді вартості успадкованого майна (кошти, майно, майнові чи немайнові права) у межах, що підлягають оподаткуванню (крім спадкоємців – нерезидентів, які зобов’язані сплатити податок до нотаріального оформлення об’єктів спадщини та спадкоємців, які отримали у спадщину об’єкти, що оподатковуються за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб, а також іншими спадкоємцями – резидентами, які сплатили податок до нотаріального оформлення об’єктів спадщини;
- дохід у вигляді неустойки (штрафів, пені), відшкодування матеріальної або немайнової (моральної) шкоди від особи, яка не є податковим агентом (крім окремих випадків, установлених підпунктом 164.2.14 пункту 164.2 статті 164 Податкового кодексу України).
Бланк декларації з додатками до неї розміщено на головній сторінці офіційного веб-порталу Державної фіскальної служби України (http://sfs.gov.ua/) у розділі «Декларування громадян» за посиланням:
http://sfs.gov.ua/others/deklaruvannya-gromadyan
Інструкцію щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи, затверджену Наказом №859, розміщено на головній сторінці офіційного веб-порталу ДФС України на спеціальному банері «Декларуємо по-новому! 2016» у розділі «Нормативно – правова база» за посиланням:
http://sfs.gov.ua/deklaruvannya-dohodiv-gromadyan-2016/normativno-pravova-baza/65107.html


За два місяці поточного року майже 5 тисяч громадян Дніпропетровщини надали декларацію про майновий стан і доходи
В рамках деклараційної кампанії, що розпочалася 1 січня та триватиме до 1 травня поточного року, про свої статки, отримані у 2015 році, на Дніпропетровщині прозвітували 4949 громадян. Загальна сума задекларованого ними доходу становить 272,5 млн. грн.
Впродовж січня – лютого поточного року громадяни Дніпропетровського регіону задекларували податкове зобов’язання з податку на доходи фізичних осіб в сумі 8,7 млн. грн., що на 1,5 млн. грн. більше, ніж за аналогічний період 2015 року, сума військового збору до сплати складає 2,0 млн. грн.
Найбільші доходи у минулому році отримали 1124 мешканців Дніпропетровщини у вигляді спадщини – 133,0 млн. грн. Ще 148 громадян задекларували дохід від продажу (обміну) рухомого або нерухомого майна – 12,9 млн. грн.; 6 громадян задекларували іноземні доходи, загальна сума отриманого ними доходу складає 591,5 тис. грн.
Дохід понад 1 млн. грн. задекларували 16 громадян. Загальна сума отриманого ними доходу – 27,9 млн. грн.
Окрім того, 1070 декларантів звернулися до фіскальних органів Дніпропетровської області за податковою знижкою. Відтак, з казни громадянам області буде повернуто 1,5 млн. грн.
«Результати першої половини деклараційної кампанії свідчать про зростання рівня громадянської свідомості до добровільного процесу декларувати доходи. Саме така активність і є показником справжньої економічної зрілості суспільства», – зазначив в.о. начальника ГУ ДФС у Дніпропетровській області Геннадій Ткачук.


При несвоєчасному поданні заяви за ф. № 1-ПДВ відповідальність не передбачена
Відповідно до п. 183.2 ст. 183 Податкового кодексу України (далі — ПКУ) при обов’язковій реєстрації особи як платника ПДВ реєстраційна заява подається до контролюючого органу не пізніше 10 числа календарного місяця, що настає за місяцем, в якому вперше досягнуто обсягу оподатковуваних операцій, визначеного у ст. 181 ПКУ.
Якщо така особа не подала до контролюючого органу реєстраційну заяву, вона несе відповідальність за не нарахування або несплату цього податку на рівні зареєстрованого платника без права нарахування податкового кредиту та отримання бюджетного відшкодування (п. 183.10 ст. 183 ПКУ).
При зміні даних про платника ПДВ, які стосуються податкового номера та/або найменування (прізвища, імені та по батькові), та/або місцезнаходження (місця проживання) платника ПДВ, а також встановлення розбіжностей чи помилок у записах реєстру платників ПДВ платник податку подає заяву протягом 10 робочих днів, що настають за днем, коли змінилися дані про платника ПДВ або виникли інші підстави для перереєстрації. Перереєстрація платника ПДВ здійснюється з дотриманням правил та у строки, визначені ст. 183 ПКУ для реєстрації платників ПДВ, шляхом внесення відповідного запису до реєстру платників ПДВ.
Положенням ст. 117 ПКУ встановлюються суми штрафу за неподання суб’єктами господарювання у строки та у випадках, передбачених ПКУ, заяв або документів для взяття на облік у відповідному контролюючому органі, реєстрації змін місцезнаходження чи внесення інших змін до своїх облікових даних, неподання виправлених документів для взяття на облік чи внесення змін, подання з помилками чи не у повному обсязі, неподання відомостей стосовно осіб, відповідальних за ведення бухгалтерського обліку та/або складення податкової звітності, відповідно до вимог, встановлених ПКУ.
Враховуючи викладене, відповідальність за порушення платником податку термінів подання до контролюючого органу реєстраційної заяви платника ПДВ за формою №1-ПДВ або додаткової реєстраційної заяви з позначкою «Перереєстрація» згідно зі ст. 117 ПКУ не передбачена.


Право на податкову знижку у разі перерахування благодійних внесків до неприбуткових організацій
Дніпропетровська ОДПІ повідомляє : платник податку - резидент має право включити до податкової знижки суму коштів або вартість майна, перерахованих у вигляді пожертвувань або благодійних внесків неприбутковим організаціям у розмірі, що не перевищує 4% суми загального оподатковуваного доходу такого звітного року.
При цьому, неприбуткові організації - отримувачі благодійних внесків, мають відповідати умовам, визначеним Податковим кодексом України для неприбуткових організацій.
Громадяни, які перераховували неприбутковим організаціям благодійні внески та пожертвування та бажають скористатися правом на нарахування податкової знижки, мають право надавати річну податкову декларацію за звітний 2015 рік протягом всього поточного 2016 року (включно по 31 грудня 2016 року).



Щодо визначення відповідності сільськогосподарської продукції відповідному коду товарної класифікації згідно з УКТ ЗЕД
Дніпропетровська ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області повідомляє, що у разі необхідності визначення відповідності власновиробленої сільськогосподарської продукції відповідному коду товарної класифікації згідно з УКТ ЗЕД для правильного відображення обсягів постачання таких товарів у податковій декларації з ПДВ та її додатках платник податку - суб’єкт спеціального режиму оподаткування має можливість отримати висновок від Торгово-промислової палати України (її регіональних відділень) або науково-дослідного інституту судових експертиз.
При цьому у разі, якщо платником податку - суб’єктом спеціального режиму оподаткування здійснюються операції з вивезення власновиробленої сільськогосподарської продукції за межі митної території України у митному режимі експорту, то, враховуючи статтю 69 Митного кодексу України, така продукція підлягає митному оформленню та класифікується митними органами ДФС шляхом визначення кодів відповідно до класифікаційних групувань, зазначених в УКТ ЗЕД.
Рішення митних органів ДФС щодо класифікації товарів для митних цілей є обов'язковими.
Висновки інших органів, установ та організацій щодо визначення кодів товарів згідно з УКТ ЗЕД при митному оформленні мають виключно інформаційний або довідковий характер.
Фізичні особи-підприємці та особи, які мають право на добровільну сплату єдиного внеску
З 1 січня 2016 року встановлено єдиний розмір єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування на рівні 22% для всіх платників єдиного внеску, у тому числі для тих, які мають право на добровільну сплату єдиного внеску.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 10 Закону України від 8 липня 2010 року №2464 «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон №2464) з 1 січня 2016 року платниками, які мають право на добровільну сплату єдиного внеску, є:
- члени фермерського господарства, особистого селянського господарства (одночасно на пенсійне страхування, страхування на випадок безробіття, страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності);
- особи, які досягли 16-річного віку та не перебувають у трудових відносинах з роботодавцями, визначеними пунктом 1 частини першої статті 4 Закону №2464, та не належать до платників єдиного внеску, визначених пунктами 4 та 5 частини першої статті 4 Закону №2464, у тому числі іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають або працюють в Україні, громадяни України, які працюють або постійно проживають за межами України, якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, – на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.
Відтак з 1 січня 2016 року фізичні особи-підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та особи, які провадять незалежну професійну діяльність, виключені із переліку платників, які мають право на добровільну сплату єдиного внеску (абзац другий частини першої статті 10 Закону №2464 виключено).
Відповідно органи ДФС зобов’язані в односторонньому порядку достроково розірвати укладені з фізичними особами-підприємцями, в тому числі тими, які обрали спрощену систему оподаткування, та особами, які провадять незалежну професійну діяльність, договори про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування (далі – Договір), строк дії яких закінчується у 2016 році, з обов’язковим повідомленням платника єдиного внеску про підстави дострокового розірвання такого договору.
Останнім звітним періодом (місяцем), за який фізичні особи-підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, особи, які провадять незалежну професійну діяльність, сплачують єдиний внесок у розмірі та в строки, передбачені Договором, є грудень 2015 року.
Водночас фізичні особи-підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та особи, які провадять незалежну професійну діяльність, з якими розірвано Договори, продовжують сплачувати єдиний внесок на рахунки, що були передбачені такими Договорами.



Доходи від здавання в оренду нерухомого майна
Якщо протягом 2015 року платником податків отримано дохід від здавання в оренду нерухомого майна іншій фізичній особі, то такому платнику необхідно подати до органу фіскальної служби за місцем реєстрації декларацію про майновий стан і доходи.
Відповідно до п.п.170.1.5 п.170.1 ст.170 Податкового кодексу України, якщо орендар є фізичною особою, що не є суб’єктом господарювання, особою, відповідальною за нарахування та сплату (перерахування) податку до бюджету, є платник податку – орендодавець. При цьому такий орендодавець самостійно нараховує та сплачує податок до бюджету у встановлені для квартального звітного (податкового) періоду – 40 календарних днів після останнього дня такого звітного (податкового) кварталу сума отриманого доходу, сума сплаченого протягом звітного податкового року податку та податкового зобов’язання за результатами такого року відображаються у річній податковій декларації.
Оскільки податкове зобов’язання такого платника податку визначається за результатами звітного податкового року, а у платника податку відсутні документально підтверджені відомості щодо отриманого місячного оподатковуваного доходу, то при розрахунку податку на доходи фізичних осіб застосовуються ставки податку, визначені п.167.1 ст.167 Податкового кодексу України до загального річного оподатковуваного доходу. Водночас податкові зобов’язання з податку на доходи фізичних осіб у декларації відображаються без урахування податку, сплаченого протягом року за відповідний звітний період.
Окрім цього, відповідно до п.16¹ підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень Податкового кодексу України з доходів, отриманих в Україні, сплачується військовий збір за ставкою 1,5%.
Приклад:
Протягом 2015 року платником податків отримано дохід від здавання в оренду житлового будинку іншій фізичній особі на загальну суму 60000 гривень.
Оскільки отриманий дохід перевищує 12180 грн, то ПДФО розраховуємо наступним чином:
((60000 грн – 12180 грн) × 20%) + (12180 грн × 15%) = 11391 гривень.
Розрахована сума податку на доходи фізичних осіб зазначається у графі 6 рядку 10.3 декларації.
Розрахована сума військового збору становить 60000 × 1,5% = 900 грн і зазначається у графі 7 рядку 10.3 декларації.


Держава повертає частину коштів за сплату іпотечного кредиту
Громадяни, які у минулому році користувалися іпотечним житловим кредитом в національній або іноземній валютах, мають право включити до податкової знижки частину суми фактично сплачених протягом звітного податкового року процентів за користування цим кредитом.
При сплаті процентів за іпотечним житловим кредитом в іноземній валюті сума платежів за такими процентами, здійснених в іноземній валюті, перераховується у гривні за офіційним валютним (обмінним) курсом Національного банку України, що діє на день сплати таких процентів.
Таке право виникає в разі якщо за рахунок іпотечного житлового кредиту будується чи купується житловий будинок (квартира, кімната), визначений платником податку як основне місце його проживання, зокрема згідно з позначкою в паспорті про реєстрацію за місцезнаходженням такого житла.
Порядок визначення суми процентів, сплачених платником податку за користування іпотечним житловим кредитом, з метою нарахування податкової знижки регулюється ст.175 Податкового кодексу України.
Нагадаємо, що до податкової знижки включаються фактично здійснені протягом звітного податкового року платником податку витрати, підтверджені відповідними платіжними та розрахунковими документами, зокрема квитанціями, фіскальними або товарними чеками, прибутковими касовими ордерами, копіями договорів, що ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) і їх покупця (отримувача).
У зазначених документах обов'язково повинно бути відображено вартість таких товарів (робіт, послуг) і строк їх продажу (виконання, надання).
Для отримання податкової знижки за наслідками 2015 року необхідно подати декларацію про майновий стан і доходи до 31 грудня 2016 року.


Обмеження щодо кількості видів діяльності, які зазначаються у реєстрі платників єдиного податку не існують
Відповідно до п. 299.1 ст. 299 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами і доповненнями (далі – ПКУ) реєстрація суб’єкта господарювання як платника єдиного податку здійснюється шляхом внесення відповідних записів до реєстру платників єдиного податку.
Згідно з п.п. 5 п. 298.3 ст. 298 ПКУ у заяві про застосування спрощеної системи оподаткування зазначаються обрані суб’єктом господарювання види господарської діяльності згідно з КВЕД ДК 009:2010.
Класифікація видів економічної діяльності (КВЕД ДК 009:2010) затверджена наказом Держспоживстандарту України від 11.10.2010 № 457.
До реєстру платників єдиного податку вносяться, зокрема відомості про види господарської діяльності (п. 299.7 ст. 299 ПКУ).
Враховуючи вищевикладене, на підставі поданої фізичною особою - підприємцем заяви про застосування спрощеної системи оподаткування до реєстру платників єдиного податку вносяться відомості про види господарської діяльності, за умови, що ці види діяльності дають право застосовувати спрощену систему оподаткування.
При цьому ПКУ не передбачено обмежень для фізичних осіб - підприємців щодо кількості видів діяльності, які можуть бути внесені до реєстру платників єдиного податку.


Нормами податкового кодексу не передбачено щорічне подання заяви про застосування податкової соціальної пільги
Відповідно до пп. 169.2.1 п. 169.2 ст. 169 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями податкова соціальна пільга застосовується до нарахованого платнику податку місячного доходу у вигляді заробітної плати тільки за одним місцем його нарахування (виплати).
Згідно із пп. 169.2.2 п. 169.2 ст. 169 ПКУ платник податку подає роботодавцю заяву про самостійне обрання місця застосування податкової соціальної пільги (далі - заява про застосування пільги).
Податкова соціальна пільга починає застосовуватися до нарахованих доходів у вигляді заробітної плати з дня отримання роботодавцем заяви платника податку про застосування пільги та документів, що підтверджують таке право. Роботодавець відображає у податковій звітності всі випадки застосування або незастосування податкової соціальної пільги згідно з отриманими від платників податку заявами про застосування пільги, а також заявами про відмову від такої пільги.
Враховуючи вищевикладене, нормами ПКУ не передбачено щорічне подання заяви про застосування пільги. При цьому, якщо у платника податків виникає право на застосування податкової соціальної пільги з інших підстав ніж тих, які були зазначені у попередній заяві, то такий платник повинен надати нову заяву з відповідними підтверджуючими документами.


Електронні сервіси для платників податків
Для якісного обслуговування платників податків на головній сторінці офіційного веб-порталу Державної фіскальної служби України (електронна адреса: sfs.gov.ua) функціонують електронні сервіси:
«Електронний кабінет платника податків»
«Митна статистика»
«Дізнайся більше про свого бізнес-партнера»
«Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс» («ЗІР»)
«Анулювання реєстрації платника ПДВ
«Антикорупційний сервіс «Пульс»
«Заповнення декларації громадянами
«Реєстр платників єдиного податку»
«Акредитований центр сертифікації ключів»
«Електронна звітність»
«Електронна митниця»
«Реєстр страхувальників»
«Дані про взяття на облік платників податків»
«Отримання відомостей з Державного реєстру фізичних осіб – платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків у електронному вигляді з використанням електронного цифрового підпису»


Скористайтесь сервісом ДФСУ «Пульс»
Дніпропетровська ОДПІ звертає увагу платників, що головний принцип роботи сервісу «Пульс» – зворотній зв’язок та оперативне вирішення проблемних питань платників. Ефектом такого зворотного зв’язку стає покращення сервісного супроводу підприємництва. Працівники ДФС не тільки приймають повідомлення від громадян, а й інформують заявників про результати розгляду звернень та вжиті заходи.
Номер телефону сервісу ДФСУ „Пульс” (044) 284-00-07. Лінія працює цілодобово.



Платники єдиного податку Дніпропетровської ОДПІ сплатили до місцевих бюджетів 16,6 млн. гривень
За січень – лютий 2016 року платники єдиного податку Дніпропетровської ОДПІ сплатили до місцевих бюджетів 16,6 млн. гривень. Це на 54 відсотка або на7,7 млн. гривень більше надходжень січня - лютого 2015 року.
Із загальної суми сплаченого єдиного податку на долю фізичних осіб-підприємців припадає 10 млн. гривень, юридичні особи сплатили 2,7 млн. гривень, а сільськогосподарські товаровиробники – 3,9 млн. гривень.
Нагадаємо, у 2016 для платників єдиного податку четвертої групи відповідно до Закону України „Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році” від 24.12.15 р. № 909 збільшено ставки податку з одного гектара сільськогосподарських угідь та/або земель водного фонду.


Надходження військового збору від платників Дніпропетровської ОДПІ – 13 млн. грн.
Протягом січня - лютого 2016 року платники Дніпропетровської ОДПІ спрямували на потреби Збройних Сил України 13 мільйонів гривень військового збору, що на 71,6 відсотків перевищує надходження цього збору в січні - лютому минулого року (3,7 млн. грн.).
Нагадуємо, що платниками військового збору є фізичні особи – резиденти та нерезиденти, які отримують доходи в Україні. Відповідальними за утримання (нарахування) і сплату (перерахування) військового збору до бюджету є роботодавці, що нараховують доходи у вигляді заробітної плати на користь платника податків; податкові агенти (для оподатковуваних інших доходів із джерела їх походження в Україні).
Відтак, відповідно до норм Податкового кодексу оподатковується заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати. Військовий збір також стягується з виграшу в державну та недержавну грошову лотерею, виграшу гравця, отриманого від організатора азартної гри. Оподаткуванню підлягають теж доходи, які платник отримав згідно з цивільно-правовими договорами (договори підряду) за виконання робіт (надання послуг), сума яких відображається в акті приймання-передачі виконаних робіт (наданих послуг).
Слід відзначити, платники податків військовий збір платять у розмірі 1,5% від своїх доходів.


Оподаткування ПДФО вихідної допомоги у зв’язку із звільненням працівника, в т. ч. при виході на пенсію
Дніпропетровської ОДПІ повідомляє, що відповідно до п.п.14.1.48 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України (ПКУ) заробітна плата для цілей розд. ІV ПКУ – це основна та додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, які виплачуються (надаються) платнику податку у зв’язку з відносинами трудового найму згідно із законом.
До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається сума щорічної разової грошової допомоги, яка надається згідно із Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Винятки, передбачені п.п.165.1.1 п.165.1 ст.165 ПКУ, не поширюються на виплату заробітної плати, грошової (вихідної) допомоги при виході на пенсію (у відставку) та виплату, пов’язану з тимчасовою втратою працездатності.
Відповідно до п.167.1 ст.167 ПКУ ставка податку становить 18 відсотків бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) (крім випадків, визначених у пп.167.2 - 167.5 ст.167 ПКУ) у тому числі, але не виключно у формі: заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв’язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами.
Отже, вихідна допомога у зв’язку із звільненням працівника, в т. ч. при виході на пенсію, оподатковується за ставкою 18 відсотків.


Об’єкт оподаткування ПДФО у ФО, які внесені до Реєстру волонтерів (АТО), що отримують благодійну допомогу від ФО (ЮО), в тому числі у негрошовій формі
Дніпропетровської ОДПІ повідомляє, що відповідно до ст.165 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається сума (вартість) благодійної допомоги, отриманої благодійниками - фізичними особами, які внесені до Реєстру волонтерів антитерористичної операції в порядку, визначеному Законом України «Про благодійну діяльність та благодійні організації», для надання благодійної допомоги на користь осіб, визначених у підпункті «а» цього підпункту (безпосередньо таким особам або через Міністерство оборони України, Головне управління Національної гвардії України, Службу безпеки України, Службу зовнішньої розвідки України, Адміністрацію Державної прикордонної служби України, Міністерство внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Адміністрацію Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, через органи управління інших утворених відповідно до законів України військових формувань, їх з’єднання, військові частини, підрозділи, установи або організації, що утримуються за рахунок коштів державного бюджету), у розмірі, фактично використаному на такі цілі, та на відшкодування документально підтверджених витрат таких благодійників, пов’язаних із наданням зазначеної благодійної допомоги. Правила цього підпункту застосовуються також до благодійної допомоги, отриманої зазначеними благодійниками - фізичними особами у звітному податковому році, що передує року їх внесення до Реєстру волонтерів антитерористичної операції.
Для цілей цього підпункту до членів сімей учасників бойових дій та/або учасників масових акцій громадського протесту в Україні належать: дружина, чоловік, які не одружилися вдруге, батьки, дід та баба (якщо батьки померли), неповнолітні діти, повнолітні діти - інваліди.
Зазначені у цьому підпункті доходи не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платників податку до 31 грудня (включно) року, наступного за роком, у якому завершено антитерористичну операцію.
Сума (вартість) зазначеної у цьому підпункті благодійної допомоги, що не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платників податку, визначається згідно з п.п.170.7.8 п.170.7 ст.170 ПКУ.


Сплачені за кордоном суми податку на прибуток з іноземних джерел зараховуються в Україні
Суми податку на прибуток, отриманий з іноземних джерел, що сплачені суб'єктами господарювання за кордоном, зараховуються під час сплати ними податку в Україні. При цьому зарахуванню підлягає сума податку, розрахована за правилами, встановленими розділом ІІІ Податкового кодексу України.
Розмір зарахованих сум податку з іноземних джерел протягом податкового (звітного) періоду не може перевищувати суми податку, що підлягає сплаті в Україні таким платником податку протягом такого періоду.
Не підлягають зарахуванню у зменшення податкових зобов'язань такі податки, сплачені в інших країнах:
- податок на капітал/майно та приріст капіталу;
- поштові податки;
- податки на реалізацію (продаж);
- інші непрямі податки незалежно від того, підпадають вони під категорію прибуткових податків чи оподатковуються іншими податками згідно із законодавством іноземних держав.
Зарахування сплачених за митним кордоном України сум податку здійснюється за умови подання письмового підтвердження контролюючого органу іншої держави щодо факту сплати такого податку та за наявності чинного міжнародного договору України про уникнення подвійного оподаткування доходів.


Платникам про оподаткування лікарняних та відпускних
Законом України від 24.12.2015 р. №909-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» внесено зміни, зокрема до оподаткування доходів у вигляді заробітної плати, інших заохочувальних виплат і винагород. З 1 січня 2016 року ставка податку становить 18% бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) у тому числі, але не виключно у формі: заробітної плати, інших заохочувальних виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв’язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами.
Від платників податків до інспекції надходять запитання щодо оподаткування лікарняних та відпускних.
Відповідно до п. 163.1 ст. 163 Податкового кодексу України об’єктом оподаткування резидента є, зокрема, загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.
До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються доходи у вигляді заробітної плати, нараховані (виплачені) платнику податку відповідно до умов трудового договору (контракту) (п.п. 164.2.1 п. 164.2 ст. 164 Кодексу).
Згідно з п.п. 14.1.48 п. 14.1 ст. 14 Кодексу заробітна плата – основна та додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, які виплачуються (надаються) платнику податку у зв’язку з відносинами трудового найму.
При цьому згідно з п.п. 168.1.1. п. 168.1 ст. 168 Податкового кодексу податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов’язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в ст. 167 Кодексу.
Якщо платник податку отримує доходи у вигляді заробітної плати за період її збереження згідно із законодавством, у тому числі за час відпустки або перебування платника податку на лікарняному, то з метою визначення граничної суми доходу, що дає право на отримання податкової соціальної пільги, та в інших випадках їх оподаткування, такі доходи (їх частина) відносяться до відповідних податкових періодів їх нарахування (п.п. 169.4.1 п. 169.4 ст. 169 Кодексу).
При цьому роботодавець та/або податковий агент має право здійснювати перерахунок сум нарахованих доходів, утриманого податку за будь-який період та у будь-яких випадках для визначення правильності оподаткування, незалежно від того, чи має платник податку право на застосування податкової соціальної пільги (п.п.169.4.3 п.169.4 ст.169 Кодексу).
Отже, суми лікарняних, відпускних, нараховані (виплачені) у 2016 році за місяці 2016 року, оподатковуються за 18% ставкою.
Суми лікарняних, нараховані і виплачені у 2016 році за місяці 2015 року, включаються при перерахунку до загального оподатковуваного доходу відповідних податкових періодів (місяців) 2015 року та оподатковуються за ставками, які діяли до 01.01.2016, тобто 15 відс. (20 відсотків). Разом з тим суми відпускних, нараховані та виплачені у 2015 році за 2016 рік, відносяться податковим агентом до загального оподатковуваного доходу 2016 року та оподатковуються за ставкою 18 відсотків.
Варто зазначити, що інші доходи, нараховані податковим агентом, оподатковуються за відповідною ставкою податку, яка діяла (діє) на момент їх нарахування.


Які нові штрафні санкції з акцизного податку?
З 01.03.2016 року Законом №909-VIII передбачено запровадження системи електронного адміністрування реалізації пального та електронної акцизної накладної при реалізації пального ПКУ.
Для нової системи з 1 березня 2016 року діятиме перехідний період, з 1 квітня 2016 року акцизні накладні та електронне адміністрування реалізації пального функціонуватимуть повноцінно.
У зв’язку з запровадженням акцизної накладної та електронного адміністрування реалізації пального законодавством передбачено штрафні санкції (стаття 120.2 ПКУ):
за порушення платниками акцизного податку граничних термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних - від 2,0 до 40,0 % суми акцизного податку;
за відсутність з вини платника акцизного податку реєстрації акцизної накладної в Єдиному реєстрі акцизних накладних/розрахунку коригування протягом більш як 120 календарних днів після дати, на яку платник податку зобов'язаний скласти акцизну накладну/розрахунок коригування, 50 відсотків суми акцизного податку.
Така відповідальність не застосовується при порушенні термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних, складених у перехідний період - з 1 березня 2016 року до 1 квітня 2016 року.
Також передбачено обов’язкову реєстрацію як платників акцизного податку осіб, що провадять реалізацію пального, до початку здійснення такої реалізації та ведення центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, реєстру платників акцизного податку з реалізації пального (підпункт 212.3.4 пункту 212.3 статті 212 ПКУ). Здійснення суб’єктом господарювання операцій з реалізації пального без їх реєстрації платниками акцизного податку тягне накладання штрафу на юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців у розмірі 100 відсотків вартості реалізованого пального (пункт 117.3 статті 117 ПКУ).

Версія для друку Написати листа

Про цей сайт | Запитання | Адміністратор