Дніпровський район
www.dnipr.dp.gov.ua


1. Екологічні маршрути по територіях Державних заказників.

Ландшафтний Кільченський заказник
(Постанова РМ УРСР 28.10.74 №500)
Заказник розташований поблизу північної околиці м. Підгородне Дніпровського району, на правому березі р. Кільчень на площі 103 га.
В заплаві річка утворює чотири звиви – меандри.
На островах та напівостровах збереглися осередки заплавних дібров, буйні заливні луки, різноманітні болота та озера. Оригінальний колорит місцевості надають рогозові болота. Поблизу річки можна знайти рідкісні півники болотні, калюжницю болотну, латаття біле, сальвінію плаваючу.
Унікальне явище природи – Самарські плавні, утворені трьома річками: Дніпро, Самара та Кільчень.
Лісовий заказник Урочище Яцево
Заказник (Постанова РМ УРСР 19.04.77 № 198) розташований між с. Любимівка та с. Перше Травня Дніпровського району на площі 178 га.
Урочище є природною байрачною дібровою, в якій збереглися дуби з козацьких часів. По дну балки протікає струмок, що ніколи не пересихає, наповнює свіжістю та вологістю завжди темний, під могутніми кронами дерев, ліс. Такі байрачні діброви служили притулком і джерелом існування для наших предків протягом сторіч. Унікальний для умов середнього та нижнього Дніпра байрак зберігає рідкісну папороть – пухирник ламкий, фауністичний комплекс комах, що притаманний байрачним дібровам, серед яких майже 50 є рідкісними.

2. Екологічні маршрути по територіях місцевих заказників
Ландшафтні заказники:
Балка Кирпична
Заказник (Розпорядження облдержадміністрації від 28.09.1992 року № 473) розташований поблизу с. Новоолександрівка Дніпровського району на 2.5 га. Балка, що врізається у крутий правий схил долини р. Мокра Сура, служить сховищем різнотравно-тіпчаково-ковилового степу і більше тисячі видів степових тварин.

Отченашкові наділи
Заказник (Розпорядження облдержадміністрації від 19.12.1995 року № 50-Р) розташований на площа 400 га, що на північній околиці м. Підгороднє Дніпровського району. В заказник входять різноманітні степові, лучні, болотні угрупування межиріччя р. Самара та р. Кільчень.

Ботанічні заказники
Балка Осипова
Заказник (Рішення облвиконкому від 22.06.1972 року № 391) знаходиться поблизу с. Василівка Дніпровського району. Площа - 14 га. На степових пасовищах непогано збереглося зональне різноманіття. На дні балки зростає невелика кленова діброва. Балка служить сховищем типової байрачної фауни.

Балка Бубликова
Заказник ( Рішення облвиконкому від 22.06.1972 року №391) розташований поблизу с. Василівка на 11 га. Схили займають степові, знизу розташовуються лчно-степові угрупування. Тут збереглися рідкісні види рослин: ковила волосиста, астрагал шерстисто квітковий, цибуля подольська та інші.

Балка Павлівська
Заказник (Рішення облвиконкому від 09.10.1979 року № 568) знаходиться у с. Василівка Дніпровського району на площі 28 га. Ясенева діброва насіннєвого та поросльового походження. На верхніх частинах схилів збереглися ділянки цілинних степів з багатьма рідкісними видами рослин та тварин.

Балка Орлова
Заказник (Рішення облвиконкому від 09.10.1979 року № 568) займає невелику ділянку поблизу с. Василівка Дніпровського району площею 9 га. На схилах збереглися майже природні зональні степи, багаті різноманітними видами трав та чагарників. На дні балки утворився невеликий гайок, з заростями терну, шипшини, вишні чагарникової.

Балка Липова
Заказник (Рішення облвиконкому від 09.10.1979 року № 568) розташований поблизу с. Василівка Дніпровського району на площі 3 га. Схили займають степові ділянки. Понизу зростають дубові гайки з берестом та кленом польовим. Тут зберігаються три види рідкісних рослин, та тридцять видів рідкісних тварин.

3. Екологічні маршрути по територіях унікальних об’єктів геологічної спадщини.
Балка Сажавка
З унікальним розрізом четвертинних відкладів
Балка характеризується своєрідним рельєфом з глибоко врізаними бічними ярами, якими розкриваються найкращі в Україні розрізи четвертинних суглинків.
Відслонення плагіогранітів сурського комплексу
Вздовж лівого берега р. Мокра Сура у вигляді стрімких уступів на відстані близько 150 м. та висотою до 10 м. Відслонюються біотитові плагіограніти і тоналіти.

Волоські скелі
Масив, складений гранітоїдами, створює ландшафтне різноманіття узбережжя Дніпра. Це мігматити сірувато-рожевого кольору з ксенолітами біотитизовіаних амфіболітів.
Метабазити Сурської світи
Відслонення по обидва береги р.Мокра Сура – це унікальний , один із найбільших у Середньо придніпровській граніт-зеленокам’яній області вихід на денну поверхню утворень зеленокам’яного комплексу .